Τώρα είναι 28 Μαρ 2024 10:08

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]




 Σελίδα 2 από 2 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιούλ 2012 10:13 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιούλ 2012 12:24
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Λεμεσος-Κυπρος
Επανηλθα....
Αρχικως θελω να σας ευχαριστησω για την υποδοχη και τις συμβουλες,εμεινα εκπληκτος για την αμεσοτητα στο να απαντησετε τις αποριες μου.
Μετα απο τις προτροπες σας περιμενω να μου σταλουν μερικα καλαμποκια αλλα ετοιμαζομαι και για την επομενη μου αγορα αλλης μιας peterson.
Για το καλυτερο στροσιμο αυτης παρα της προηγουμενης παρακαλω παραπεμψετε με σε καποιο link για αυτο...
Τελος θα ηθελα την γνωμη σας για τις πιπες peterson που λογο συνθυκων αγοραζω και δεν μπορω να κανω και διαφορετικα κα θως και καποιες εισηγησεις για αυτης της αρκας καπνους
Υπαρχει και καποιος αλλος απο Κυπρο?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιούλ 2012 10:52 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 31 Αύγ 2010 14:31
Δημοσιεύσεις: 330
Τοποθεσία: Τρίπολη
markas74 έγραψε:
Τελος θα ηθελα την γνωμη σας για τις πιπες peterson που λογο συνθυκων αγοραζω και δεν μπορω να κανω και διαφορετικα κα θως και καποιες εισηγησεις για αυτης της αρκας καπνους
Υπαρχει και καποιος αλλος απο Κυπρο?


Γιατί δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά;
Σε γενικές γραμμές οι Peterson είναι αξιοπρεπείς mid-range πίπες μαζί με τις Stanwell και τις Savinelli αρκεί να είσαι λίγο προσεκτικός γιατί κάποιες φορές (όχι και πολύ συχνά) έχουν θέμα στα τρυπήματα. Σχετικά με τους καπνούς της Peterson, έχω δοκιμάσει τους Old Dublin, Irish Flake και Connoisseur's Choice και τους θεωρώ αρκετά ποιοτικούς. Πάντως θα σου πρότεινα για αρχή να αποφύγεις τον Irish flake γιατί είναι λίγο turbo ως προς τη νικοτίνη. Ο Old Dublin είναι αρκετά καλός για εισαγωγή στα english blends και με πολύ ωραία orientals ενώ ο Connoisseur's Choice είναι ένας ελαφρύς αρωματικός για τον οποίο θυμάμαι μόνο (τον είχα καπνίσει πριν από δύο περίπου χρόνια) ότι ήταν πολύ γλυκός τουλάχιστον για τα γούστα μου.
Αλήθεια, κυκλοφορούν καπνοί Peterson στην Κύπρο;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιούλ 2012 13:47 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιούλ 2012 12:24
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Λεμεσος-Κυπρος
ευχαριστω npg.Ναι κυκλοφορουν και ο αντιπρωσοπος τους ειναι ο αδελφος της συζυγου,εξου και το κολλημα,αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει... Δεν κυκλοφωρουν στα περιπτερα ομως,τους εχει στο καταστημα που διατηρει


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιούλ 2012 18:05 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Ιαν 2011 15:06
Δημοσιεύσεις: 512
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Αφού λοιπόν έχεις πρόσβαση, θα μπορούσες σιγά - σιγά να τους δοκιμάσεις όλους ;)
Εάν καπνίζεις αρωματικούς και θέλεις να δοκιμάσεις virginia, καλή περίπτωση είναι ο Sherlock Holmes. Μοιάζει με αρωματικό, διότι έχει ένα βαρύ casing, που φεύγει σιγά σιγά καπνίζοντάς τον.

Στα 2 παρακάτω site, μπορείς να βρεις πληροφορίες, γιά τους Peterson, και όχι μόνο
1.- http://www.peterson.ie/pipes/tobacco.html
2.- http://www.kohlhase-tobacco.com/site/index.php?id=155

Γιάννης



_________________
Γιάννης

"Diplomacy is entirely a question of the weed. I can always settle a quarrel if I know beforehand whether the plenipotentiary smokes Cavendish, Latakia, or Shag."
Lord Clarendon (English Foreign Secretary)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιούλ 2012 20:41 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Nα τους δοκιμάσεις όλους, είναι πολύ ποιοτική απο αυτούς που βρίσκεις στο περίπτερο. Με τα καλαμπόκια θα σου πρότεινα

1) Ιrish flake σε pony αν έχεις πάρει κάποιο. Αν τον στεγνώσεις και λίγο και τον καπνίσεις αργά θα μπείς σε μια εντελώς νέα καπνιστική εμπειρία. Επίσης κορυφαίος γι αυτο το καλαμπόκι είναι και ο perfect plug αλλά λόγω κοπής θα σε ζορίσει γιατί είσαι αρχάριος.
2) Irish oak σε κάποιο μεγάλο καλαμπόκι.
2) Uni flake σε κάποιο μέτριο.

Καλές δοκιμές.



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιούλ 2012 21:17 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιούλ 2012 12:24
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Λεμεσος-Κυπρος
θα τους δικιμασω σιγουρα ολους,μεχρι στιγμης σαν αρωματικος μου αρεσε ο mixture delux,ακομα καπνισα τον gold blend κξαι τορα τον irish whiskey.
Σχετικα με το στροσιμο καινουργιας καπνοσυριγγας? γιατι διαβασα πολλα και για να πω την αληθεια καπως μπερδεμενος ειμαι


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιούλ 2012 21:26 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Mην είσαι, είναι απλή διαδικασία. Γέμισε την μέχρι πάνω με καπνό και ξεκίνα να την καπνίζεις αργά. Αν νιώσεις ποτέ να ζεσταίνεται πολύ (αν δεν μπορείς να την ακουμπήσεις στο μάγουλο σου) σταμάτα να τη καπνίζεις και άναψε την ξανά μόλις κρυώσει. Μετά απο 12-20 καπνίσματα θα αρχίσει να σταθεροποιήται γευστικά. Γενικά διάβασε το φόρουμ θα σε βοηθήσει πολύ.



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιούλ 2012 10:25 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιούλ 2012 12:24
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Λεμεσος-Κυπρος
αλλες 2 μικρες αποριες...θαυμαζω την υπομονη σας..
Θελουν και τα καλαμποκια στρωσιμο?
Αν καπνιζω ενα συγκεκριμενο καπνο και μετα αφου αφησω τη πιπα να ξεκουραστει και την γεμισω με καποιον αλλο χρειαζετε ιδιαιτερο καθαρισμα? [difficult.gif] [reading.gif]


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιούλ 2012 10:35 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιούλ 2012 12:24
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Λεμεσος-Κυπρος
markas74 έγραψε:
αλλες 2 μικρες αποριες...θαυμαζω την υπομονη σας..
Θελουν και τα καλαμποκια στρωσιμο?
Αν καπνιζω ενα συγκεκριμενο καπνο και μετα αφου αφησω τη πιπα να ξεκουραστει και την γεμισω με καποιον αλλο χρειαζετε ιδιαιτερο καθαρισμα? [difficult.gif] [reading.gif]

ΥΓ. Δεν θα ξαναθυμοσω στα παιδεια μου οταν με βομβαρδιζουν συνεχως με αποριες και γιατι....


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιούλ 2012 11:38 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 16:13
Δημοσιεύσεις: 2199
:lol: :lol: :lol:
Ναι και για τα καλαμποκια υπαρχει μια περιοδος "στρωσιματος" μεχρι να φυγει η "καλαμποκιλα".
Eνα καθαρισμα χρειαζεται μετα απο καθε καπνισμα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιούλ 2012 11:40 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιούλ 2012 12:24
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Λεμεσος-Κυπρος
εθχαριστω gioupi2000


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιούλ 2012 15:10 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
2-3 καπνίσματα θέλουν, οχι παραπάνω...



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2012 17:39 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Ιούλ 2012 12:24
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Λεμεσος-Κυπρος
Επειδη μου εχει γινει εξαρτηση το καπνισμα καπνοσυριγγας και σκοπευω να προμηθευτω με ακομα 2-3 πιπες θα ηθελα την γνωμη σας για την ταλαιπωρημενη μου peterson
Θα ηταν καλυτερα πιστευετε να της εφαρμοσω την μεθοδο του οινοπνευματος με βαμβακι ουτως ωστε μετα να αρχισω να την καπνιζω κανονικα,με την αναλογη ξεκουραση,και να προσπαθησω να την στροσω εξ αρχης?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: νεος σε ολα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2012 17:57 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μάιος 2011 00:13
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Αθήνα
Εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις τίποτα, με τη λογική, ότι ακόμη έχεις λίγες πίπες για να ξεκινήσεις να τις "παροπλίζεις". Έστω και για λίγες ημέρες - όσο χρειάζεται για να δεις ουσιαστικά αποτελέσματα από το βαμβάκι-οινόπνευμα και την ξεκούραση της πίπας - θα ταλαιπωρήσεις περισσότερο τις υπόλοιπες. Έκανα τα ίδια με αυτά που σκέφτεσαι πάνω στον ενθουσιασμό μου όταν ξεκίνησα και δε χάρηκα περισσότερο τις πίπες μου. Αν θες να ευχαριστηθείς το κάπνισμά σου, βρες έναν καλό καπνό, χαλάρωσε και απόλαυσέ τον ανέμελα, με ή χωρίς καλή παρέα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

cron