Τώρα είναι 28 Απρ 2024 08:30

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]




 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Χαιρετε και απο μενα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Μάιος 2013 11:48 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 19:59
Δημοσιεύσεις: 3
Ειμαι gamer (λατρευω τα rpgs) , ροκας - μεταλ- soundtrackας, π΄ρωην καπνιστής στριφτών ,αλλα κάποια στιγμη αφού τα ελλάτωσα αρκετά και μετά από περιέργεια ,κατέληξα στην πίπα ή καπνοσύριγγα. Πάντα με γοήτευε η "φάση" της.
Την λάτρεψα απο την πρώτη ρουφιξιά! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τσιγάρα, τα οποία δε μπορώ να καπνίσω πλέον. Μου βρωμάνε πολύ.
Καπνίζω πίπα ή καπνοσύριγγα από τον αύγουστο. Στην αρχή ενα μπωλ κάθε μέρα με την ίδια πίπα αλλά τώρα δεν καπνίζω κάθε μέρα. Είναι ευχαρίστηση και όχι συνήθεια. Τίποτα καλύτερο απο σερφάρισμα σε ίντερνετ ακούγωντας soundtracks μαζι με ένα ωραίο απολαυστικό μπωλ καπνού και ένα ελληνικό η ζεστο espresso!!
Έχω 3 πίπες και δυστυχώς μόνο η μία ειναι mid range (την αγόρασα 60 ευρώ, μία Molina carbon κυρτή) , η αλλη ειναι μια cesare barontini των 35 με 40 ευρω (σωστά το έγραψα;) και μία άλλη noname των 25-30 ευρώ (η πρώτη μου που όμως καπνίζει καλά καθώς το ευχαριστιέμαι).
Τα οικονομικά κου με περιορίζουν αρκετά και δε με βλέπω να παιρνω καποια αλλη καλή σύντομα.
Από καπνούς δοκίμασα αυτους που υπάρχουν στο ελληνικό εμπόριο :
borkum riff valilla (αδιάφορος) , borkum riff special mixture #8, borkum riff skandinavik mixture (μου άρεσε) ,
Amphora (παρολο το μίσος που διαβασα εδω τον θεωρησα αρκετά νόστιμο και απολαυστικό),
skandinavik vanilla (πολυ χημεία), skandinavik mixture (μου έσπασε τα νεύρα γιατι έκαιγε συνέχεια, η πίπα έπιανε θερμοκρασίες κολάσεως και έσβηνε συνέχεια, επίσης μου έφερνε κάτι σε κρασι :lol: ) , skandinavik exotic (χμμ ),
και κατέληξα στους Macbaren ,που εκτός ότι είναι και οι πιο οικονομικοί , μου αρέσουν αρκετά.
Το ribbon cut κοψιμο του scottish Mixture με βολεύει παρολο την μικρή μου εμπειρία. (o vanilla loose cut μου βγάζει κάτι σε ΜΠΑΝΑΝΑ)
Έχω κάποιες απορίες:
1) Πως στο καλο καθαρίζω αυτήν την πλάκα που πιάνει (λογικά απο τα σάλια, ΣΛΟΥΡΠ) στο επιστόμιο εκεί που ακουμπάει στο χείλος; μεχρι στιγμης έπαιρνα οδοντογλυφίδα...
2) Τα σκληρά μάκτρα που τα χρησιμοποιώ; Δεν είναι επικίνδυνο να "πριονίσω" τον αεραγωγό της πίπας; :lol:
3) Ρε παιδία πείτε κάποιον άλλον καπνό που κυκλοφορεί στην "Ελλάδαρα" μας... ¨Εχω πειραματιστεί με πολλούς και θα συνεχίσω να το κάνω αλλά θα ήθελα λίγο καθοδήγηση. Είναι προσωπικό γούστο εν τέλει όπως έχω καταλάβει αλλά πείτε και εσείς κάτι! Από ιντερνετ δε με βλέπω να παραγγέλνω ποτέ διότι αγοράζω κάθε φορά τον καπνό μου, 1 Pouch την φορά.
4) Οι ελληνικές PIPEX είναι καλές; τι πρέπει να προσέξω όταν αγοράσω νέα καπνοσύριγγα; Ενδιαφέρομαι για τις PIPEX λόγω τιμής και λόγω ότι είναι ελληνικές.
5) Από τους 4 macbaren που κυκλοφορούν ( scotish mixture, vanilla loose cut, 7seas gold, 7 seas regular ) ποιον θεωρείτε ως πιο ωραίο;
6) Πίπες λυτές Η συναρμολογημένες όταν ξεκουράζονται; Τις έιχα λυτές αλλά παρατήρησα ότι από κάποιες μέρες και μετά το επιστόμιο έμπαινε πιο δύσκολα, λόγω συστολής λογικά του ξύλου.
7) πως καταλαβαίνω αν τα επιστόμια είναι από ακρυλικό η εβονίτη;

Ευχαριστω!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαιρετε και απο μενα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Μάιος 2013 17:32 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Μαρ 2010 19:04
Δημοσιεύσεις: 842
Καλώς ήλθες Denton και καλή συμμετοχή! tiphat.gif

Αναφορικά με τις απορίες σου
Denton έγραψε:
1) Πως στο καλο καθαρίζω αυτήν την πλάκα που πιάνει (λογικά απο τα σάλια, ΣΛΟΥΡΠ) στο επιστόμιο εκεί που ακουμπάει στο χείλος; μεχρι στιγμης έπαιρνα οδοντογλυφίδα...


Η οδοντογλυφίδα μπορεί να καθαρίζει, αλλά σταδιακά φθείρει το επιστόμιο. Μια καλή λύση είναι έπειτα από κάθε κάπνισμα (η έστω κάθε λίγα καπνίσματα) να πλένεις το επιστόμιο με λίγο υγρό πιάτων χρησιμοποιώντας και μια μπατονέτα για τα δύσκολα σημεία. Αυτό αρκεί σε πρώτη φάση για να απομακρύνει τις επικαθίσεις απ΄τη σίελο.

Denton έγραψε:
2) Τα σκληρά μάκτρα που τα χρησιμοποιώ; Δεν είναι επικίνδυνο να "πριονίσω" τον αεραγωγό της πίπας; :lol:


Τα σκληρά μάκτρα χρησιμεύουν στο καθαρισμό του αεραγωγού, βέβαια. Προσωπικά εγώ τα προτιμώ απο τα μαλακά διότι έχοντας περισσότερη αντίσταση καθαρίζουν και αποτελεσματικότερα. Βλέπεις, η διαφορά μεταξύ μαλακών κ΄σκληρών, δεν περιορίζεται μονάχα στην ευκαμψία που παρουσιάζει το εσωτερικό συρματάκι τους, αλλά επεκτείνεται και στην υφή του εξωτερικού υλικού τους αντίστοιχα. Τα μαλακά πάντως μπoρoύν σε κάποιες περιπτώσεις να είναι ποιό εύχρηστα στις καπνοσύριγγες με bend (κυρτά) επιστόμια, λόγο ευλυγισίας. Αναφορικά με το δεύτερο σκέλος της ερωτησής σου... ε, έδωσες απάντηση μόνος σου: LOL! :-)

Denton έγραψε:
3) Ρε παιδία πείτε κάποιον άλλον καπνό που κυκλοφορεί στην "Ελλάδαρα" μας... ¨Εχω πειραματιστεί με πολλούς και θα συνεχίσω να το κάνω αλλά θα ήθελα λίγο καθοδήγηση. Είναι προσωπικό γούστο εν τέλει όπως έχω καταλάβει αλλά πείτε και εσείς κάτι! Από ιντερνετ δε με βλέπω να παραγγέλνω ποτέ διότι αγοράζω κάθε φορά τον καπνό μου, 1 Pouch την φορά.

Το γνωστό πρόβλημα που δεν πρόκειται να λυθεί για τα επόμενα είκοσι χρόνια...
Ψάξε στα κεντρικά καπνοπωλεία για enrimore mixture ή enrimore flake και οτιδήποτε βρείς από W.O.Larsen. Από τα Σκανδιναβικά Φλογοβόλα της MacBaren και τους μαθητευόμενους χημικούς της Borkum Riff, είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά απο αρωματικούς. Από μη αρωματικούς το πρόβλημα είναι ακόμη μεγαλύτερο, ίσως και να πετύχεις πουθενά ξεχασμένο κάποιον CAPSTAN μπλέ ή κίτρινο. Υπάρχουν νομίζω και κάποια labels της Davidoff.
Το ζήτημα όμως είναι οι εξωφρενικές τους τιμές... :(

Denton έγραψε:
4) Οι ελληνικές PIPEX είναι καλές; τι πρέπει να προσέξω όταν αγοράσω νέα καπνοσύριγγα; Ενδιαφέρομαι για τις PIPEX λόγω τιμής και λόγω ότι είναι ελληνικές.

Ξέχνα τις Pipex. Γενικά είναι σε ισχύ το γνωστό "ότι πληρώσεις παίρνεις" αλλά εν προκειμένω καταρρίπτεται! Για τα λίγα χρήματα που θα δώσεις, αυτό που θα πάρεις θα είναι... ακόμη πιό λίγο... Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός να βρείς σωστό κομμάτι.
Για την αγορά νεας καπνοσύριγγας δες εδώ: viewtopic.php?f=14&t=96 -Γενικά διαβάζοντας λιγο τις παλαιότερες αναρτήσεις του forum, θα σου λυθούν σταδιακά πολλές απορίες.

Denton έγραψε:
5) Από τους 4 macbaren που κυκλοφορούν ( scotish mixture, vanilla loose cut, 7seas gold, 7 seas regular ) ποιον θεωρείτε ως πιο ωραίο;

:angry:

Denton έγραψε:
6) Πίπες λυτές Η συναρμολογημένες όταν ξεκουράζονται; Τις έιχα λυτές αλλά παρατήρησα ότι από κάποιες μέρες και μετά το επιστόμιο έμπαινε πιο δύσκολα, λόγω συστολής λογικά του ξύλου.
Αποσυναρμολογημένες αερίζονται λίγο καλύτερα. Προσωπικά δεν το κάνω, αλλά έχω σχετικά καλό rotation.
Εάν το επιστόμιο δεν ζορίζεται πολύ (σε σημείο να τρίζει κατα την προσπάθεια εφαρμογής του) δεν υπάρχει πρόβλημα.

Denton έγραψε:
7) πως καταλαβαίνω αν τα επιστόμια είναι από ακρυλικό η εβονίτη;

Ένας τρόπος είναι τρίβοντας έντονα το επιστόμιο μ΄ ένα μάλινο ύφασμα. Ο εβονίτης βγάζει μια πολύ χαρακτηριστική μυρωδιά, το ακρυλικό όχι.



_________________
Ποτέ μην ξεχνάς, περπατάμε στην κόλαση χαζεύοντας λουλούδια.
(Κομπαγιάσι Ίσα)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαιρετε και απο μενα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2013 14:03 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Ιαν 2011 15:06
Δημοσιεύσεις: 512
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Καλώς ήλθες, καλή συμμετοχή και καλό διάβασμα !

Γιάννης



_________________
Γιάννης

"Diplomacy is entirely a question of the weed. I can always settle a quarrel if I know beforehand whether the plenipotentiary smokes Cavendish, Latakia, or Shag."
Lord Clarendon (English Foreign Secretary)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαιρετε και απο μενα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2013 20:53 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Μαρ 2010 01:46
Δημοσιεύσεις: 1472
καλως ηλθες.



_________________
www.chrisasteriou.com
smlxl1.deviantart.com/gallery
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαιρετε και απο μενα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2013 23:27 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Νοέμ 2011 16:14
Δημοσιεύσεις: 95
Τοποθεσία: Erfurt
:welcome: :smoking:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαιρετε και απο μενα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Μάιος 2013 15:08 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Καλώς ήρθες.

1) Διπλωμένο μάκτρο για να μη χαράξεις το επιστόμιο
2) Μπα, αν και στο επιστόμιο δεν βρίσκω τον λόγο (εκτός και αν μιλάμε για πίπα που έχει να καθαριστεί καιρό).
3) Πολύ καλός αρωματικός στην Ελλάδα ο WO Larsen Signature. Επίσης ο Erinmore. Αν θες κάτι μη αρωματικό, τότε Davidoff flake medallions. Αλλά οι τιμές είναι στα ύψη.
4) Όχι. Με τα ίδια χρήματα (ή και λίγα παραπάνω, στα 60 περίπου) μπορείς να βρεις μια πιο καλή πίπα.
5) Scottish Mixture
6) Συναρμολογημένες
7) Όπως τα λέει και ο Herb, με τρίψιμο.



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαιρετε και απο μενα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Μάιος 2013 13:12 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 19:59
Δημοσιεύσεις: 3
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχω διαβάσει αρκετά θέματα εδώ και έχω λύσει αρκετές απορίες.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαιρετε και απο μενα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Μάιος 2013 15:42 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Απρ 2011 17:53
Δημοσιεύσεις: 377
Καλώς ήρθες,φίλε.
Οι περισσότερες απαντήσεις στις απορίες σου είναι απαντημένες σε διάφορες ενότητες του φόρουμ,μιας κ οι περισσότεροι πάνω-κάτω τους ίδιους προβληματισμούς είχαμε.
Καλή παραμονή κ συμμετοχή στο φόρουμ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαιρετε και απο μενα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2013 22:24 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 06 Οκτ 2012 23:50
Δημοσιεύσεις: 92
Καλώς όρισες.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

cron