Τώρα είναι 29 Μαρ 2024 15:05

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]




 Σελίδα 2 από 2 [ 37 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2010 00:03 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Μαρ 2010 19:04
Δημοσιεύσεις: 842
Demetres έγραψε:
Σου αρέσουν οι Ser Jacopo, να υποθέσω...

Χα! Εννοείς το λογότυπο έτσι; (Μα, πρόκειται για.. Greenman βεβαίως!)

Λοιπόν, οι μόνες ιταλίδες με τις οποίες προς το παρόν έχω σχέση, είναι μια ελιά passatore που είναι στραβοτρυπημένη η κακομοίρα, δυο νοστιμούλες θυγατέρες του Savinelli και μια πάπια που παίζει πόκερ η οποία, απ'το στρώσιμο της ήδη, υπόσχεται πολλούς άσσους στο μανίκι.

Είχα στην κατοχή μου και μια Beraldi (αυτήν εδώ: http://www.pfeifenkonsulat.at/shop/inde ... 9&lang=eng ) αλλά δυστυχώς έπεσα θύμα κλοπής τις προάλλες και θα την κλαίω για πολύ καιρό ακόμη καθώς κάναμε πραγματικά θαυμάσιο κάπνισμα παρέα. :cry:

Παρεμπιπτόντως, τώρα που το σκέφτομαι, η εν λόγο κυρία είναι unique -Οπότε αν τυχόν τη πετύχει κανείς πουθενά...



_________________
Ποτέ μην ξεχνάς, περπατάμε στην κόλαση χαζεύοντας λουλούδια.
(Κομπαγιάσι Ίσα)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2010 00:10 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Ναι, μιλάω για την υπογραφή. Οι Ser Jacopo φαίνονται να είναι πολύ καλές πίπες και έχουν πολύ καλή φήμη. Η μία που έχω επιβεβαιώνει τη φήμη αυτή. Αλλά δεν μπορώ να μιλήσω πολύ, αφού έχω μόνο μία. Παρ' όλα αυτά, αυτή η μία είναι άριστη σε θέμα κατασκευής, φινιρίσματος, καπνίσματος. Βλέπω ότι έχεις δοκιμάσει την ιταλική σχολή. Τι γνώμη έχεις πχ για τις Savinelli? Πάντα μου φαίνονταν λιγάκι υπερτιμημένες. Και αν έχεις φωτογραφίες, κάποια στιγμή θα ήθελα να δω τη L'anatra.

Όσο για την κλοπή, λυπάμαι. Αν την πετύχουμε πουθενά στο ebay, θα ενημερώσουμε. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πουληθεί εντός της χώρας σε κάποιο παζάρι, δυστυχώς.



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2010 02:38 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Και μια που μιλάμε για greenman: http://www.downiepipes.com/greenman.html



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2010 01:24 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Demetres έγραψε:
Και μια που μιλάμε για greenman: http://www.downiepipes.com/greenman.html


E ναι εντάξει downie pipes :lol:

Btw το φινίρισμα είναι καταπληκτικό.



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2010 20:54 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Μαρ 2010 19:04
Δημοσιεύσεις: 842
Αμερικανιά είναι, έτσι;

Καλά, Οκ, μονάχα το avatar μου θα την κάπνιζε αυτή (αν κατάφερνε δηλ. να μην πιάσουν φωτιά κι οι δύο)

Αλλά τούτη δω βρε παίδες, να πω την αμαρτία μου θα την ήθελα οπωσδήποτε λέμε! :oops:
Συνημμένο:
ariel (1).jpg


Αν ήμουν ο Κθούλου.


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.



_________________
Ποτέ μην ξεχνάς, περπατάμε στην κόλαση χαζεύοντας λουλούδια.
(Κομπαγιάσι Ίσα)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2010 21:17 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Herbalius έγραψε:
Αμερικανιά είναι, έτσι;



Όντως, Αμερικανία είναι και η χρήση της συγκεκριμένης λέξης είναι φοβερά εύστοχη. Μπράβο, έχεις πολύ καλές προσλαμβάνουσες.



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2010 21:18 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Μαρ 2010 19:04
Δημοσιεύσεις: 842
Demetres έγραψε:
Βλέπω ότι έχεις δοκιμάσει την ιταλική σχολή. Τι γνώμη έχεις πχ για τις Savinelli? Πάντα μου φαίνονταν λιγάκι υπερτιμημένες. Και αν έχεις φωτογραφίες, κάποια στιγμή θα ήθελα να δω τη L'anatra.


Δημήτρη, το χρονικό διάστημα που καπνοσυριγγίζω συστηματικότερα (ένας χρόνος και κάτι ψιλά) δεν έχει σταθεί επαρκές ούτος ώστε να μπορέσω να σχηματίσω στο νού μου κάποια, πρόχειρη έστω αλλά με κάποια σχετική σαφήνεια, συγκριτική διάκριση μεταξύ των όποιων "σχολών¨ και των brands αυτών, τουλάχιστον όσο αφορά καπνιστικές συμπεριφορές και επιδόσεις σε ευρύτερη κλίμακα, μια που και η συλλογή μου απαριθμεί μόνο 16 κομμάτια (θα ήταν τώρα 20 με αυτά που έχασα) εκ των οποίων οι οκτώ είναι
-τι άλλο- stanwell. Ακολουθούν δύο peterson και μια chieftain, μια BC, μια Big Βen και οι Ιταλίδες που προαναφέρθηκαν.

Εντός των στενών αυτών πλαισίων εμπειρίας, λοιπόν, κι επιχειρώντας αρχικά μια σύγκριση των τεσσάρων Ιταλίδων που έχω καπνίσει (εξαιρουμένης της passatore, βεβαίως) με τις οκτώ Δανέζες μου, θα έλεγα πως βρίσκω ότι αυτή μπορεί να είναι και λιγάκι άδικη. Όλες οι Stanwell που διαθέτω είναι mid range που κινούνται σε μια βάση τιμής γύρω στα 100Ε, πάνω κάτω. Συγκεκριμένα πρόκειται για τις εξής: Τρείς shape 124 από τη σειρα Revival (Light Brown, Dark Brown, Flame Grain). Δύο Liverpool (Bordeaux & Brown smooth). Ένα Mojo Nr12. Ένα Viking από τη σειρά Nordic και τέλος ένα Sterling ποκεράκι. Όλες, εκτός του Mojo, κάνουν από ικανοποιητικό έως καλό κάπνισμα, έχουν δοκιμαστεί με φίλτρο καί χωρίς (αναλόγως καπνού, διαθέσεων και χρόνου), με καλύτερη συμπεριφορά να επιδεικνύουν το πόκερ, ο Βίκινγκ, και το μπορντό Λίβερπουλ.

Οι δε Ιταλίδες (που υστερούν στην σύγκριση αριθμητικά) είναι mid range κομμάτια που ωστόσο νομίζω κινούνται σ΄ένα επίπεδο προδιαγραφών και τιμής κάπως υψηλότερο, με την πάπια να ορειβατεί κάπου παραπέρα. -Κι αυτό είναι κάτι που εισπράτω στο κάπνισμα τους: Νιώθω να τραβάνε πιό άνετα, η γεύση σα να'ρχεται περισσότερο ξεκάθαρα, υγροποιούν λιγότερο έως ελάχιστα, ζεσταίνονται δύσκολα, κι ο καπνός συνήθως καίγεται μέχρι τέλους χωρίς να το καταλάβω.

Τώρα, αναφορικά με τις Savinelli, η πρώτη είναι μπιλιάρδο της σειράς flaminia. Αυτό καπνίζεται συνήθως με μπάλσα ή άφιλτρο και παρουσιάζει όλα αυτά τα καλά χαρακτηριστικά που ανέφερα. Η άλλη, μπιλιαρδάκι κι αυτή, είναι μια estate classica αμμοβολής, άφιλτρη απ'τον μπαμπά της, όπου αν και υποδεέστερου grade (νομίζω) απ'αυτό της flaminia, συμπεριφέρεται εξίσου καλά.

Πάντως, αν και σε γενικές γραμμές είναι σε ισχύ, αμφιβάλω εάν υπάρχει κάποια ασφαλή σταθερά, κάποιο λίγο πολύ ξεκάθαρο καταλυτικό όριο μεταξύ ικανοποιητικού καπνίσματος κι ενός πραγματικά καλού καπνίσματος, με οικονομικούς όρους μιλώντας. Μου έχει συμβεί μια φθηνή zebrano, ένα zoulou αμμοβολής (το κλαίω κι αυτό) να καπνίζει με τους ίδιους καπνούς αισθητά καλύτερα κι απ' τις τρείς Revival, ενώ μεταξύ των δύο Liverpool βρίσκω το ένα να υπερέχει. Δίχως να διαθέτω τα γνωστικά εργαλεία, για μια ασφαλή αποκωδικοποίηση αυτών των συμπεριφορών, και δεδομένου πως οι πίπες είναι απαλαγμένες απο κακοτεχνίες, πιστεύω ότι πρέπει να παίζει ρόλο σημαντικό αυτή καθ΄αυτή η ποιότητα του ρεικιού που χρησιμοποίησε -ή έτυχε να χρησιμοποιήσει, αναφορικά με brands μαζικής παραγωγής- ο κατασκευαστής.

Αλλά εδώ υπεισέρχεται κι ένας άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας: Ο καπνός!
Προσωπικά βρίσκομαι στο στάδιο ενός πολύ αρχικού πειραματισμού στο να βρώ τι μου "κάθεται" καλύτερα και πού. Ενδεικτικά αναφέρω πως τα σκέτα Vas/Vaper's τα "ανακάλυψα" πολύ τελευταία και μου φαίνεται πως σα να αντιμετωπίζονται καλύτερα απ΄τον ουρανίσκο μου και τις πίπες μου σε σχέση με τους αρωματικούς που κάπνιζα σχεδόν απολειστικά. -Οπότε πολλές από τις προηγούμενες κρίσεις, βρίσκονται υπο ενδεχόμενη αίρεση.

Ιδού η πάπια μου
Συνημμένο:
3221_3.jpg


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.



_________________
Ποτέ μην ξεχνάς, περπατάμε στην κόλαση χαζεύοντας λουλούδια.
(Κομπαγιάσι Ίσα)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2010 23:41 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Ενδιαφέρον το ποκεράκι.

Και περισσότερο ενδιαφέρων ο προβληματισμός περί τυχαιότητας των briar blocks. Δυστυχώς ο παράγων τύχη παίζει ρόλο σε όλη τη γκάμα, από τις low end, στις mid range έως στις high end. Σε γενικές γραμμές, πάντως, ισχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις". Όταν βρεις χρόνο, θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις σχετικά με την κατασκευή και απόδοση της Mojo.



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Νοέμ 2010 00:45 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 16:13
Δημοσιεύσεις: 2199
Herbalius πια Vapers εχεις δοκιμασει ?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2010 17:37 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Μαρ 2010 19:04
Δημοσιεύσεις: 842
Demetres έγραψε:
θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις σχετικά με την κατασκευή και απόδοση της Mojo.


Έγγραφα παραπάνω: "...δεδομένου πως οι πίπες είναι απαλλαγμένες απο κακοτεχνίες..." Ε, λοιπόν, όσο αφορά τη συγγεκριμένη κάτι τέτοιο τελικά δεν ισχύει. Μια πρόχειρη εξέταση αποκάλυψε με τη πρώτη ματιά κάτι που θα έπρεπε να είχε παρατηρήθει απο καιρό. Ήταν μια από τις πρώιμες αγορές μου κι ίσως γι'αυτό δεν είχα δώσει και σημασία μέχρι τώρα. Πρόκειται για το τρύπημα της, είναι λιγάκι έκκεντρο και στραβό. Κοιτώντας το shank βλέπεις τον αεραγωγό να ξεκινά κάπως δεξιότερα και υψηλότερα απ΄το κέντρο πλησιάζοντας τα τοιχώματα του shank όπου ταξιδεύοντας υπό μικρή γωνία συναντά το μπόλ κάπου τέσσερα χιλιοστά απ΄τον πάτο του.
Δεν είμαι σίγουρος σε ποιό βαθμό συμβάλει αυτό στην κακή συμπεριφορά της αλλά σίγουρα τώρα δεν θα την αγόραζα.
Όσο αφορά την απόδοση της δεν "τραβάει" καλά με αποτέλεσμα να τη ζεσταίνω πολύ. Σα να μου "πνήγει" τον καπνό και σβήνει με συχνότητα. Ο άνθρακας βγαίνει στο πρώτο μισό του μούσκεμα ενώ με balsa τα πάει καλύτερα αλλά μπορεί να ψιλοδαγκώσει. Δεν έχει δοκιμαστεί άφιλτρη καθώς καπνίζει αρωματικούς που τους προτιμώ έτσι. Πάντως σκέφτομαι να περάσει επαναγλύκανση κλπ. ώστε να στρωθεί απ΄την αρχή δοκιμάζοντας μη αρωματικούς και βλέπουμε.



_________________
Ποτέ μην ξεχνάς, περπατάμε στην κόλαση χαζεύοντας λουλούδια.
(Κομπαγιάσι Ίσα)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2010 18:04 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Μαρ 2010 19:04
Δημοσιεύσεις: 842
gioupi2000 έγραψε:
Herbalius πια Vapers εχεις δοκιμασει ?


Τα Flake medallions της Davidoff φαντάζομαι δεν συγκαταλέγονται στην κατηγορία, μια που περιέχουν και black cavendish.
Οπότε.. ποιό, θές να πεις...

Old Gowrie, ένα tin, μόνο.
Αλλά σύντομα θα έχω τη χαρά για περισσότερα.

Σε Vas τα Gold και Original navy cut της Capstan. 150g απ΄το καθένα.



_________________
Ποτέ μην ξεχνάς, περπατάμε στην κόλαση χαζεύοντας λουλούδια.
(Κομπαγιάσι Ίσα)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλέσινγκς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2010 19:39 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 16:13
Δημοσιεύσεις: 2199
Τα medallions συγκαταλεγονται στα Vapers κι ας εχουν black cavendish, αλλα δεν βαριεσαι, στις μερες μας εχουν αμβλυνθει πολυ τα ορια των κατηγοριων. Απο την αλλη τον Old Gowrie προσωπικα τον θεωρω Va που μοιαζει-νομιζω-με τον Gold Capstan.
Με το καλο να δοκιμασεις παρα πολλα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 37 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

cron