Τώρα είναι 18 Απρ 2024 14:17

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]




 Σελίδα 1 από 1 [ 22 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 13:09 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Απρ 2010 14:41
Δημοσιεύσεις: 59
Ονομαζομαι Αγγελος, ειμαι τελοιοφοιτος αρχιτεκτονικης στο πανεπιστημιο του Βουκουρεστιου. Ασχολουμαι με τις πιπες ενα χρονο και εχω μια συλλογη 20 κομματιων απο τις οποιες η 1 ειναι καινουρια.Αγοραζω απο παζαρια και αντικαδικα απολαμβανοντας την ιδεα της ιστοριας που κρυβεται πισω απο μια καλοδιατηρημενη πιπα και ταυτοχρονα την περιποιηση που χρειαζεται για να μπορεσω να την χρησιμοποιησω σωστα. Εγινα μελος του forum αυτου για να μαθω περισσοτερο τα κατατοπια του μοναστηρακιου η' αλλων πωλητων στην Αθηνα, καθως και να γνωρισω τις αντιληψεις των μελων γι'αυτη την ομορφη συνηθεια.
Καλημερα σε ολους


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 13:17 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 16:13
Δημοσιεύσεις: 2199
:welcome: Angelos.
Kαλη συμμετοχη, καλες συζητησεις και νομιζω οτι θα βρεις πολλες απο τις απαντησεις που ψαχνεις. :-)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 13:18 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:58
Δημοσιεύσεις: 1214
καλημερα αγγελε ! για το μοναστηρακι, γνωριζει πολλα ο jethro ! πες μας αν θες μερικα για τις πιπες σου.
καλως ηρθες και καλη συμμετοχη !



_________________
Non-smokers die, every day. Sleep tight!

"όλα είναι billiard"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 13:20 

Εγγραφή: 15 Μαρ 2010 11:01
Δημοσιεύσεις: 802
:welcome:
καλως ηρθες αγγελε!



_________________
http://www.flickr.com/photos/56851584@N06/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 13:27 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 22:40
Δημοσιεύσεις: 603
Καλώς ήλθες.



_________________
Τάδε έφη TheGreatDalmuti και οι άνθρωποι Τον άκουσαν και είδαν την Σοφία Του και θυσίασαν 40 αγελάδες και 140 πρόβατα και 240 γίδες και 340 γουρούνια και τα έφαγαν μετά περισσής ευλάβειας και είδαν ότι αυτό ήταν καλό και Τον δόξασαν.

My Tobacco Cellar
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 13:48 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Απρ 2010 14:41
Δημοσιεύσεις: 59
Ευχαριστω πολυ.Μακαρι ο Jethro να με βοθησει με τα μυστικα του πιποκυνηγητου εν Αθηναις! Οι πιπες μου ειναι μονο απο ρεικι, δεν εχει τυχει να αγορασω μια απο meerschaum.Αν ευρισκα μια η οποια εχει καπνιστει σωστα και εχει τα χρωματα που ξερω οτι μπορει να παρει,θα την ερωτευομουν.Σαφως, η συλλογη μου θελω στο εγγυς μελλον να εμπλουτιστει και με ενα calabash (gourd). Οι καπνοι που καπνιζω ειναι διαφοροι.Ακομα πειραματιζομαι (rattray's, sillems, MacBaren,astleys,Dunhill, Larssen,Brebbia). Ο αγαπημενος μου μεχρι στιγμης ειναι ο navy flake της Mac Baren σε συνδυασμο με μια BBB half bent bulldog rusticated που του προσδιδει μια μεταξενια υφη. Επειδη δεν ξερω πως να συνναπτω εικονες,μπορειτε να με βοηθησετε?Θα ηθελα να σας δεικσω την αγαπημενη μου πιπα (Eriksen - freehand). Ευχαριστω


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 13:51 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Καλως ήρθες Άγγελε είναι χαρά μας να είσαι εδώ. Είσαι στο σωστό μέρος! Εδω μέσα πολλοί παίρνουν παλιές πίπες απο παζάρια είτε πραγματικά, είτε διαδικτυακά και ασχολούνται με την αποκατάστασή τους.

Εσύ έχεις κάποιο συγκεκριμένο ενδιαφέρον ή έτσι γενικά?

Νομίζω θα βρείς το φόρουμ αρκετά ενδιαφέρον.



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 14:14 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Απρ 2010 14:41
Δημοσιεύσεις: 59
Ευχαριστω Fairlight για τη βοηθεια. Η οικογενεια μου συλλεγει απο τοτε που με θυμαμαι, αντικες. Οι πιπες που ειχαμε στο σπιτι δεν ηταν καλες για χρηση παρα μονο σαν αντικειμενα.Ορισμενα απο τα αντικειμενα που μπορει να κινησουν το ενδιαφερον καποιου που ασχολειται με παλια αντικειμενα ειναι τα παρακατω.


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 14:16 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Απρ 2010 14:41
Δημοσιεύσεις: 59
κκαι αυτα...


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 14:25 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Απρ 2010 14:41
Δημοσιεύσεις: 59
Και η αγαπημενη μου πιπα (1 απο τις 2 Eriksen freehand.Της αλλης πιπας δεν εχω φωτογραφια)


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 14:39 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Πολύ ενδιαφέροντα ολα αυτά Αγγελε είσαι τυχερός που έχεις τέτοια οικογένεια. Στον χώρος μας έχει καθιερωθεί να περιγράφουμε με τον όρο αντίκες τις πίπες της περιόδου 1700-1900. Μετά απο αυτό θεωρούνται σύγχρονες (συνήθως χρησημοποιήται ο όρος estate) αλλά αυτό είναι αυθαίρετο. Εμένα με ενδιαφέρουν πολύ οι πριν του 60 Αγγλικές πίπες και ασχολούμαι με την συλλογή τους και την αποκατάσταση τους. Όπως σου είπα όμως πολλά μέλη έχουν παρόμοια ενδιαφέροντα και θα βρεις πολύ υλικό στο φόρουμ. Μπορείς να ξεκινήσεις κοιτάζοντας τις συλλογές ή το θέμα για την συντήρηση και τα μαστορέματα, νομίζω οτι θα τα βρεις ενδιαφέρον.



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 14:54 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μαρ 2010 01:03
Δημοσιεύσεις: 474
Καλώς ήρθες κι από εμένα Angelos και καλή συμμετοχή!
Αρκετά ενδιαφέροντα αυτά που μας έδειξες. Θα ήθελα να δω κι άλλα κομμάτια από τη συλλογή σου. Θα σου πρότεινα να περιφερθείς ανά τα topic του forum, όπου μπορείς να βρεις πολλές απόψεις και συμβουλές για πολλά, ανάμεσα στα οποία και για την αποκατάσταση μιας estate πίπας, όπως είπε και ο Fairlight.
Όσον αφορά στα παζάρια του κέντρου των Αθηνών μπορώ να σου πω ότι θα σε βοηθήσει πολύ το περπάτημα ;) :lol: ! Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μέρος όπου βρίσκεις κρυμμένους θησαυρούς. Μπορείς να βρεις πολύ ωραία κομμάτια σε μέρη που δεν το περιμένεις! Ευχαρίστως να κάνουμε μια βόλτα παρέα.



_________________
Smoke your pipe and be silent; there's only wind and smoke in the world.
~Irish Proverb
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 15:14 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:26
Δημοσιεύσεις: 845
Kαλώς ήλθες, καλή συμμετοχή! Καλό πτυχίο!



_________________
Μόλις άναψα την πίπα μου, τίποτε άλλο δεν μετράει στον κόσμο...
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 19:12 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Απρ 2010 14:41
Δημοσιεύσεις: 59
Σας ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα.
Jethro, με μεγαλη μου χαρα οποτε θες να παμε βολτα.Τη Δευτερα ξαναφευγω για Βουκουρεστι.Μεχρι τοτε,οποτε θες,χαρα μου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2010 20:02 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Καλώς ήρθες, Άγγελε. Ενδιαφέρουσες καταβολές. Ναι, ο Jethro είναι monastiraki-master! Οι περισσότεροι από εμάς τους υπολοίπους, ασχολούμαστε με το "μοναστηράκι του διαδικτύου", aka ebay.



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2010 14:42 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 17:32
Δημοσιεύσεις: 2071
Καλώς ήλθες!
Η συλλογή που βρίσκεται στο σπίτι σου είναι υπέροχη. Στο Βουκουρέστι τι παίζει με την αγορά πιπών και με το κάπνισμα;

Jethro έγραψε:
Ευχαρίστως να κάνουμε μια βόλτα παρέα.

Αν κανονίσετε κάτι ρίξτε μου ένα σφύριγμα ρε παιδιά.



_________________
https://www.youtube.com/watch?v=dj50-FKv0tw
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2010 21:14 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Απρ 2010 14:41
Δημοσιεύσεις: 59
Καλησπερα, ευχαριστω Demetres και Desperado.Eιμαι μελος του forum του Βουκουρεστιου ,δεν εχω συμμετασχει σε συναντησεις παρα μονο σε συζητησεις, η αγορα των καπνων ειναι πιο πλουσια απο αυτην της Αθηνας (εκτος αν δεν εχω βρει εγω το σωστο tobbaco store). Οσο για τις συζητησεις περι καπνισματος και πιπων,κυμαινονται στα ιδια μηκη κυμματος με αυτα που βρισκω εδω.Ισως το ελληνικο forum να ενστερνιζεται λιγο πιο εξεζητημενες και λεπτομερεις αποψεις απο το ρουμανικο.Εκει,εχουν εναν τροπο να βαθμολογουν τουσ καπνους και να φτιαχνουν στατιστικες με τα σχολια να ακολουθουν.Οπως στο tobaccoreviews,πραγμα που μου φαινεται ωραιο.Οπως και το οτι,ιδρυοντας το Pipa Club Bucuresti εκαναν ειδικες συμφωνιες με tobacco stores και αν δεικσεις την καρτα μελους,εχεις εκπτωση στην αγορα καπνου η' πιπων.Σας δινω ιδεες?Χαχα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2010 21:37 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 15 Μαρ 2010 22:47
Δημοσιεύσεις: 221
Τοποθεσία: Manchester
:welcome: κι από εμένα.

Δεν μας δίνεις ιδέες, απλά μας δείχνεις πιο γλαφυρά την κατάσταση εδώ :lol:



_________________
Έχω κι εγώ το κελαράκι μου.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2010 22:35 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Μαρ 2010 01:46
Δημοσιεύσεις: 1472
Καλως ηλθες Αγγελε, (συναδελφος, πριν απο 8 ωρες παρουσιασα την διπλωματικη μου στο πολυτεχνειο).



_________________
www.chrisasteriou.com
smlxl1.deviantart.com/gallery
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2010 00:03 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 17:32
Δημοσιεύσεις: 2071
Άγγελε, δυστυχώς στην Ελλάδα οι επιλογές σε καπνούς είναι πολύ περιορισμένες, όπως σωστά διαπίστωσες, καθώς και ακριβές λόγω του εξωφρενικού φόρου καπνού. Σχετικά με τις βαθμολογίες σε καπνούς που αναφέρεις, είναι κάτι που το έχουμε αποφύγει στο φόρουμ, καθώς αυτές μπορεί να είναι παραπλανητικές για μία σειρά από λόγους. Αυτό που ακολουθείται σαν πρακτική είναι τα σύντομα σχόλια στο Σημειωματάριο Καπνών και οι αναλυτικές κριτικές στο Reviews Καπνών.



_________________
https://www.youtube.com/watch?v=dj50-FKv0tw
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2010 07:38 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 22:40
Δημοσιεύσεις: 603
chris έγραψε:
πριν απο 8 ωρες παρουσιασα την διπλωματικη μου στο πολυτεχνειο


Συγνώμη για το off topic αλλά wooo.gif wooo.gif

Στρώσου!!!!!!

Και συγχαρητήρια βεβαίως βεβαίως!



_________________
Τάδε έφη TheGreatDalmuti και οι άνθρωποι Τον άκουσαν και είδαν την Σοφία Του και θυσίασαν 40 αγελάδες και 140 πρόβατα και 240 γίδες και 340 γουρούνια και τα έφαγαν μετά περισσής ευλάβειας και είδαν ότι αυτό ήταν καλό και Τον δόξασαν.

My Tobacco Cellar
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γεια σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2010 12:22 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Απρ 2010 14:41
Δημοσιεύσεις: 59
Καλη αρχη Chris συναδελφε.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 22 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

cron