Τώρα είναι 29 Μαρ 2024 12:40

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]




 Σελίδα 1 από 1 [ 23 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 13:22 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μάιος 2011 00:13
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Αθήνα
Νέος κι εγώ...

Διάβασα σε άλλο θέμα την προτροπή του Demetres να συστηθεί εδώ κάποιο άλλο (κάποτε) νέο μέλος κι είπα να κάνω το ίδιο κι εγώ.

Στην πίπα πέρασα για ...δεύτερη φορά, από το τσιγάρο. Την πρώτη είχα απελπιστεί γιατί δεν κατάφερνα με τίποτα να βρω εκείνη την απόλαυση που περιέγραφαν
καπνιστές πίπας που κάπου, κάποτε, είχαν διασταυρωθεί οι δρόμοι μας. Μοναχά γέμιζα το μπωλ, πίεζα, έβλεπα ότι παίρνει κι άλλο, πίεζα περισσότερο - καταστροφή! Δε
ρουφούσε με τίποτα.

Πέρασαν μερικά χρόνια και είπα να δοκιμάσω ξανά. Η πίπα ίδια με την πρώτη φορά, μία ίσια Falcon παρατημένη από τον πατέρα μου, που ούτε κι εκείνος είχε καταφέρει
ποτέ να την ευχαριστηθεί. Ο καπνός ο ίδιος, κάποιος Scandinavik, ο μόνος που ήξερα τότες, αγορασμένος λόγω του εντυπωσιασμού από το όνομά του, μετά από
μερικές απόπειρες ευχαρίστησης με καπνό ...στριφτού τσιγάρου! Η δεύτερη απόπειρα πιο επιτυχημένη. Με αρκετά μικροπροβλήματα βέβαια, τα οποία όμως,
αυτή τη φορά γέννησαν απορίες που με οδήγησαν στο διαδίκτυο. Αφού πέρασαν μερικές νύχτες μπροστά από την οθόνη του υπολογιστή, ακολούθησαν κι άλλοι καπνοί (κακής
ποιότητας;;) όπως, Scandinavik Regular, Scandinavik Aromatic, Scandinavik Mixture, Clan Green, Captain Black Gold, Amphora.

Στη συνέχεια μου χάρισαν μία μεταχειρισμένη Orlik Double Bore Bent, για την οποία δεν κατάφερα να βρω καμία πληροφορία στο διαδίκτυο. Η διαφορά από τη
Falcon ήταν αισθητότατη! Έχει μέσα και ένα μεταλάκι το οποίο δεν ήξερα ακριβώς τί είναι. Δοκίμασα ακόμη και να το αφαιρέσω μία-δυο φορές, καθώς πίστευα τότε,
ότι χρησιμεύει στην στήριξη του φίλτρου, που αφού δεν είχα, δεν υπήρχε λόγος να βρωμίζεται το μεταλάκι και να πρέπει να χαλάω επιπλέον μάκτρα για τον
καθαρισμό του. Όταν όμως έφθασαν στο στόμα μου υγρά και στάχτη πείστηκα, ότι μπορεί τελικά και κάτι να εμποδίζει αυτό το μπιχλιμπίδι.

Αργότερα ανακάλυψα το rotation. "Δύο πίπες μάλλον δεν θα είναι αρκετές" σκέφτηκα. Με την πρώτη ευκαιρία προμηθεύτηκα την πιο φθηνή πίπα που μπορούσα να
βρω, με τη λογική, ότι καλύτερα να καταστρέψω μία της σειράς κατά την απόπειρα στρωσίματος, παρά μία πιο ποιοτική. Αυτή είναι μία γυριστή Dr. Hardy - Sabbia, για την
οποία επίσης δεν κατάφερα να βρω καμία πληροφορία κατά τις αναζητήσεις μου - ούτε καν αν ο κατασκευαστής είναι ο DR ή ο Sabbia και κατά συνέπεια ποιό είναι το
μοντέλο. Η συγκεκριμένη πίπα αποδεικνύεται ότι είναι ένα πολύ καλό σχολείο τελικά. Τα προβλήματα που μου παρουσιάζει κατά το κάπνισμά της είναι αμέτρητα.
Ανακάλυψα ότι δεν μου αρέσει το γεγονός πως πρέπει να ρουφάω πιο δυνατά λόγω της παρεμβολής του φίλτρου. Επίσης, με ενοχλεί (ίσως να φταίει και η κατασκευή
του λαιμού) ότι το φίλτρο μετατοπίζεται πάνω-κάτω όταν ρουφώ-σταματώ. Δοκίμασα να αφαιρέσω το φίλτρο, αλλά τότε γουργούριζε σε ενοχλητικό βαθμό από τα
υγρά που δεν απορροφούσε το απόν φίλτρο. Ο δε καθαρισμός της είναι μία σκέτη ταλαιπωρία. Στην αρχή ο φλόκος (το λέω σωστά; - το πλαστικό που ενώνει το ξύλο
με το επιστόμιο τέλος πάντων) έβγαινε μαζί με το επιστόμιο. Αργότερα, αυτός ο δεσμός χαλάρωσε και τώρα βγαίνει μόνο το επιστόμιο χωρίς το πλαστικό αυτό και
επεμβαίνω με λαβή α-λά οδοντοστοιχία ή ακόμη και με πένσα. Αν δεν αφαιρεθεί αυτό το μέρος δυσκολεύομαι να περάσω το μάκτρο από την τρύπα που οδηγεί στο μπωλ.
Ακόμη και αν το αφαιρέσω, πάλι καμιά φορά δυσκολεύομαι να περάσω το μάκτρο από την τρύπα αυτή (πώς λέγεται αυτή η τρύπα ρε παιδιά; ).

Τελικά, κατάφερα να σταματήσω το κάπνισμα του τσιγάρου και παρά τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζω με τις πίπες που έχω στα χέρια μου, τους τελευταίους δύο
μήνες, καπνίζω μόνο πίπα. Η συχνότητα που καπνίζω είναι από δύο έως οκτώ μπωλ την ημέρα - ανάλογα με το τί έχω να κάνω την κάθε ημέρα και αν βρίσκομαι σε
κλειστούς ή ανοικτούς χώρους. Λόγω της συχνότητας που καπνίζω αλλά και της οικονομικής δυσχέρειας μου αυτόν το καιρό, καπνίζω τον πιο φθηνό καπνό που μπορώ
να βρω στα περίπτερα (Amphora) τον οποίο αγοράζω κάθε τέσσερις με πέντε ημέρες. Έχω πολλά παράπονα από τον συγκεκριμένο καπνό, όπως η γεύση betadine
που μου αφήνει στο στόμα και σκέφτομαι να τον αλλάξω με κάποιον καλύτερο στην ίδια οικονομική κατηγορία.

Edited by Fairlight: Off topic


Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις απορίες μου ως "ψάρακας"...

Χαίρομαι που "μπήκα" στην παρέα σας και ελπίζω από δίπλα σας να μάθω κι άλλα περισσότερα,
Κωνσταντίνος.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 13:47 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:26
Δημοσιεύσεις: 845
:welcome: Mας τα πες όλα, ελπίζω να συνεχίσεις! :-D



_________________
Μόλις άναψα την πίπα μου, τίποτε άλλο δεν μετράει στον κόσμο...
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 13:49 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Καλησπέρα και εδώ Κωσταντίνε! Έχεις πολλές ερωτήσεις και αυτό είναι καλό. Αυτές θα απαντηθούν σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα αν διαβάσεις λίγο το φόρουμ. Η γνώμη μου απο αυτά που διαβάζω συνολικά είναι οτι έχεις ξεκινήσει λίγο 'λάθος' πράγμα για το οποίο δεν θα πρέπει να νιώθεις καθόλου άσχημα μιας και οι περισσότεροι έτσι αρχίζουν. Το οτι βρήκες αυτό το φόρουμ θα σε γλυτώσει κόπο, χρόνο και χρήματα. Οσον αφορά τα λεφτά μην ανυσυχείς, το hobby μπορεί να σου προσφέρει ευχαρίστηση με πολύ λίγα χρήματα φτάνει να κάνεις τις σωστές κινήσεις.

1) Ναι οι καπνοί που αναφέρεις είναι χείριστης ποιότητας όλοι. Για να αρχίσεις να αποκτάς μια γενική ιδέα του θέματος του καπνού θα σου πρότεινα να αρχίσεις να διαβάζεις τα κομμάτια των ερωτήσεων απο τους νέους καπνιστές και των καπνών. Εκεί θα βρεις τι προτιμούν να καπνίζουν και τα άτομα εδώ.

2) Σχετικά με την orlik σου είναι μια πίπα κατασκευασμένη απο την Cadogan και το μεταλλάκι μέσα λέγεται stinger. Οι περισσότεροι καπνιστές τα πετάνε αυτά τα μέταλλα και καπνίζουν τις πίπες χωρίς αυτά. Έφτασαν στο στόμα σου στάχτη και υγρά 95% γιατί την κάπνιζες 'λάθος'.

Σε περιμένει διάβασμα, αγορές και δοκιμές. Ξεκίνησε διαβάζοντας αυτό, θα σε βοηθήσει αρκετά αλλα θα πρέπει να διαβάσεις παραπάνω απο αυτό.
viewtopic.php?f=14&t=591

Οτι απορίες έχεις εδώ είμαστε. :welcome:



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 14:07 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 16:13
Δημοσιεύσεις: 2199
Καλως ηλθες Kosa και καλη συμμετοχη. Μπορεις να το ξαναπας απο την αρχη και ειμαι βεβαιος οτι ολα θα ειναι καλυτερα. ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 14:10 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Απρ 2011 19:34
Δημοσιεύσεις: 169
Καλώς σε βρήκαμε σύμμαχε και καλή νέα αρχή στον χώρο του καπνοσυριγγισμού. Είμαι βέβαιος ότι αυτή τη φορά θα καταφέρεις να βρεις την πραγματική ομορφιά αυτής της τέχνης. Εν πάση περιπτώσει :welcome:



_________________
Δε μπορείς να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις την ακτή από τα μάτια σου
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 14:39 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μάιος 2011 00:13
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Αθήνα
Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόριμσα. Από εχθές το βράδυ, χαίρομαι ιδιαιτέρως που εντάχθηκα στην παρέα σας. Αφενός διαβάζω παλαιότερες αναρτήσεις από τις
οποίες συλλέγω χρήσιμες πληροφορίες. Από την άλλη μπορώ επιτέλους να θέσω τις ερωτήσεις μου αντί να συμπεραίνω ή, ακόμη χειρότερα, να υποθέτω ότι
κατάλαβα έπειτα από το διάβασμα κάποιου άρθρου σχετικού ή παραπλήσιου αυτού που με απασχολούσε. Να είστε όλοι καλά και μην ανησυχείτε, από απορίες άλλο τίποτα! :D


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 14:49 

Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 00:01
Δημοσιεύσεις: 88
καλως ηρθεσ κοσα....και καλη... σταδιοδρομια στον χωρο!!!! μια μικρη συμβουλη για αρχη... παρε ενα τετραδιακι... αποκλειστικα αφιερωμενο στην καπνιστικη σου σηνειθεια.... και σημειωνε οτι σου φαινεται ενδιαφερον απο τισ συζητησεισ εδω μεσα.....καπνοι, μαρκεσ, πιπεσ τιμεσ, κριτικες, τι και πως.....θα σου φανει χρησιμοτατο!!!!! και παλι καλωςηρ8ες......


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 15:21 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 31 Αύγ 2010 14:31
Δημοσιεύσεις: 330
Τοποθεσία: Τρίπολη
:welcome: Κωνσταντίνε.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 15:34 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μαρ 2011 13:25
Δημοσιεύσεις: 141
Αγαπητε Κωνσταντινε καλωσορισες,
Σιγουρα εδω μεσα θα βρεις πολλες πληροφοριες και απαντησεις και η καπνιστικη σου ζωη θα βελτιωθει ταχιστα.
Σε περιοδους οικονομικων δυσχερειων το χτισιμο ενος αξιοπρεπους rotation δεν ειναι ευκολο, αλλα υπαρχει και η εξης λυση για να ξεκινησεις καπου. Οι corncob, πιπες απο καλαμποκι, παμφθηνες και αξιοπρεπεις στο καπνισμα.
Πας λοιπον στο site της Missouri Meerschaum, εταιρεια που τις φτιαχνει καμμια 150αρια χρονια
http://www.corncobpipe.com/
και βαζεις μια παραγγελια για ας πουμε μια Diplomat, μια Great Dane, μια Missouri Pride και μια Pony Express. Παιρνεις και τα αντιστοιχα ανταλλακτικα επιστομια για να εχεις σε περιπτωση "μασηματος" (1 regular black, 2 Danish black κι 1 Royal Amber) κι ετσι εχεις 4 πιπες διαφορων μεγεθων που θα σε βαλουν σε ενα rotation και θα κρατησουν πολλα χρονια με καποια προσοχη.
Το συνολικο κοστος του ολου εγχειρηματος μαζι με τα ταχυδρομικα θα ερθει καπου στα 32 Ευρω.
Υπαρχουν και καποια πολυ καλα αρθρα στην Pipedia σχετικα με τις corncobs και τις ιδιαιτεροτητες τους
http://pipedia.org/index.php?title=The_ ... cob_primer
http://pipedia.org/index.php?title=Miss ... ying_Guide



_________________
---------------
dum spiro spero
---------------
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 15:43 

Εγγραφή: 09 Απρ 2011 08:56
Δημοσιεύσεις: 158
:welcome: βασικα για μενα απο οτι διαβασα
εισαι επιρεασμενος απο το τσιγαρο
φροντισε να αραζεις πιο πολυ,τα 2-8 μπολ ειναι πολλα
2-3 μπολ την ημερα ειναι απολαυστικα,μετα ξεφευγεις κατα την γνωμη μου
κι εγω προσφατα αρχισα πιπα,εκανα 5 μπολ αλλα οσο αραζα,και τα μπολ μειωθηκαν αλλα η απολαυση
μεγαλωνε


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 16:10 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μαρ 2010 01:03
Δημοσιεύσεις: 474
Καλώς ήρθες και καλή αρχή!
Σίγουρα θα βρεις εδώ πολλά χρήσιμα πράγματα, αλλά μη διστάσεις να ρωτήσεις το οτιδήποτε!



_________________
Smoke your pipe and be silent; there's only wind and smoke in the world.
~Irish Proverb
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 16:13 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 16:13
Δημοσιεύσεις: 2199
Η προταση του tiepolo για τις καλαμποκοπιπες, ειναι ιδανικη για νεους καπνιστες πιπας και ιδιαιτερα για χαμηλα μπατζετ και με βρισκει απολυτα συμφωνο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 16:36 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Ιαν 2011 17:25
Δημοσιεύσεις: 289
Τοποθεσία: Γλασκώβη, Σκωτία
Καλώς σε βρήκαμε Κωσταντίνε! Μιας και εγώ νέος (περίπου 4 μήνες στο κουρμπέτι) σου εύχομαι καλές αναζητήσεις! Το φόρουμ εδώ είναι ό,τι θες...

:welcome:



_________________
A scientist has to work very hard to get to the point where he can be lucky
[ Robert Burns Woodward]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 20:23 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μάιος 2011 00:13
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Αθήνα
Αρχικά να ευχαριστήσω και του υπόλοιπους που μου απάντησαν. Μένω έκπληκτος από τη "ζωντάνια" του forum! :D Βγαίνω έξω, γυρίζω μετά από 4 ώρες και βλέπω
φουλ υλικό για διάβασμα. Πιο ειδικά:

* rizos, η ιδέα με το τετραδιάκι εφαρμόζεται ήδη αλλά με διαφορετικό τρόπο - ηλεκτρονικά. Πολύ χρήσιμο πράγμα!

* tiepolo, τις corncobs τις σκεφτόμουν από την αρχή και θα ήθελα να δοκιμάσω τουλάχιστον μία. Το γεγονός ότι οι τιμές τους κυμαίνονται τόσο χαμηλά με είχε προβληματίσει λίγο αρχικά.
Αλλά για να μου λέτε ότι είναι καλές, κάτι θα ξέρετε εσείς περισσότερο. Δύο νέες απορίες σχετικά:

α) Σε τί διαφέρουν ως προς την ανθεκτικότητά τους κατά την χρήση, μεταφορά και καθαρισμό τους;
β) Τί διαφοροποιεί τα επιστόμια τους και τί εννοείς λέγοντας "μάσημα";

* panaeolus, με το τσιγάρο η σχέση μου ήταν εξ αρχής περίεργη. Ξεκίνησα το κάπνισμα μετά το σχολείο αλλά πέρα από τα πραγματικά πρώτα τσιγάρα, δε θυμάμαι να
απόλαυσα ποτέ πάνω από 10 τσιγάρα. Περισσότερο μηχανικά τα κάπνιζα... Ούτε μπορούσα να καταλάβω τις διαφορές μεταξύ των διαφόρων καπνών που κυκλοφορούν
στο εμπόριο. Τα εργοστασιακά μου φαίνονται όλα ίδια και απαράλλαχτα. Τα στριφτά, κάτι μπορούσα να διακρίνω στη γεύση τους, αλλά μετά από 5 τσιγάρα από την αλλαγή καπνού, ίδια και αυτά.
Αυτό δε μου έχει συμβεί ακόμη με την πίπα. Ακόμη και έπειτα από την σύντομη αυτή επαφή μου με τους πιο φθηνούς και κακούς καπνούς που μου λέτε.
Επειδή περνάω πολλές ώρες μπροστά από μία οθόνη, μου αρέσει η παρέα της πίπας. Ακόμη περισσότερο μου αρέσει (ακόμη και με τους φθηνιάρικους καπνούς μου)
που όταν αφήσω το δωμάτιο και μετά από λίγο επιστρέψω, το "ντουμάνι" δεν βρωμοκοπά όπως γινόταν με το τσιγάρο. Με ευχαριστεί επίσης που ενώ στην πραγματικότητα
δεν έχω κόψει την χρήση των προϊόντων καπνού, που παρατηρώ ότι έχω μειώσει δραματικά την εισπνοή του. Με το τσιγάρο με ενοχλούσε πολύ η αίσθηση του λαιμού
κατά τις πρωινές ώρες. Τώρα, με την πίπα, έχω σχεδόν ξεχάσει πώς είναι αυτό το μαρτύριο. Πάντως, οκτώ μπωλ θα καπνίσω την ημέρα που θα πρέπει να δουλέψω
μέσα, μπροστά από τον υπολογιστή, χωρίς να πρέπει να αφήσω την πολυτέλεια της καρέκλας. Τουτέστιν καφές, πίπα και δουλειά full time. Τις φυσιολογικές μέρες
σπάνια ξεπερνάω τα 4 μπωλ και πρέπει να ομολογήσω, ότι πράγματι σε αυτή την περίπτωση το κάπνισμα μου φαίνεται πιο απολαυστικό! Ειδικότερα το βραδινό μπωλ
μετά από μία μέρα σκληρής δουλειάς, που χαριτολογώντας ονομάζω "τελευταία πίπα της ημέρας - πίπα χαλάρωσης" είναι το κάτι άλλο!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 22:52 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Μαρ 2010 19:04
Δημοσιεύσεις: 842
Η δικιά μου "δεύτερη φορά" σταδιακά τοποθέτησε όλα τα πράγματα στην θέση εκείνη που τους έπρεπε εξαρχής, αυτήν της απόλαυσης! Δεν θα σου ευχηθώ το ίδιο, καθώς τώρα είναι βέβαιο πως θα συμβεί. -Βρίσκεσαι στο σωστό μέρος!
:welcome:



_________________
Ποτέ μην ξεχνάς, περπατάμε στην κόλαση χαζεύοντας λουλούδια.
(Κομπαγιάσι Ίσα)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 23:09 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Kosa 4-8 μπολ την μέρα, με αυτους τους καπνούς που καπνίζεις και με τόσες πίπες που έχεις είναι κάτι που σου μειώνει φοβερά την απόλαυση. Κανονικά μια πίπα απο ρείκι πρέπει να καπνίζεται 3 φορές την εβδομάδα max και αυτό με καπνούς που είναι πολύ πιο στεγνοί απο αυτούς που καπνίζεις εσύ. Αν απολαμβάνεις αυτό που κάνεις, θα εξτασιαστείς όταν μάθεις να το κάνεις 'σωστά'.

Πρώτα απο ολα πρέπει να λύσεις το θέμα του καπνού. Μετά απο αυτό μπορείς να πάρεις καλαμπόκια και πιστεύω οτι μπορείς να πάρεις και μια αξιοπρεπή πίπα απο ρείκι σε χαμηλή τιμή, την οποία όμως θα καπνίζεις λίγο και θα την καθαρίζεις σωστά. Θα βρείς σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ.

Τα καλαμπόκια γενικά είναι πολύ πιο ανθεκτικά απο τα ξύλα στο πόσο συχνά μπορεί να καπνίζονται, είναι όμως γενικά πιο ευπαθές σαν υλικό. Τα επιστόμια τους είναι πολύ κακής ποιότητας πλαστικά και πολύ μαλακά έτσι είναι εύκολο να αφήσεις σημάδια με τα δόντια σου εύκολα. Κατα την προσωπική μου γνώμη τίποτα απο αυτά δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Απλά πάρε μερικά και δοκίμασε. Και να δαγκώσεις το επιστόμιο δεν έγινε και τίποτα είναι παμθηνα.

Γενικά νομίζω οτι 4-8 μπολ την μέρα είναι νορμαλ αριθμός και μπορείς να τα καπνίσεις χωρίς συμβιβασμούς στην ποιότητα. Αυτό όμως σημαίνει κάπου στις 22 πίπες απο ρείκι σαν 'λογικό'΄rotation και πρέπει να είσαι προετοιμασμένος οτι αυτό θα πάρει κάποιο χρόνο. Ανάλογα με τα γούστα σου μπορεί να πάρει και πολύ.



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2011 23:51 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μαρ 2011 13:25
Δημοσιεύσεις: 141
Kosa έγραψε:
* tiepolo, τις corncobs τις σκεφτόμουν από την αρχή και θα ήθελα να δοκιμάσω τουλάχιστον μία. Το γεγονός ότι οι τιμές τους κυμαίνονται τόσο χαμηλά με είχε προβληματίσει λίγο αρχικά.
Αλλά για να μου λέτε ότι είναι καλές, κάτι θα ξέρετε εσείς περισσότερο. Δύο νέες απορίες σχετικά:

α) Σε τί διαφέρουν ως προς την ανθεκτικότητά τους κατά την χρήση, μεταφορά και καθαρισμό τους;
β) Τί διαφοροποιεί τα επιστόμια τους και τί εννοείς λέγοντας "μάσημα";


Αγαπητε Κωνσταντινε,
α) Ανθεκτικοτητα: Το υλικο τους ειναι μαλακοτερο βεβαια απο το ρεικι και θελει λιγο "ευγενικη" συμπεριφορα. Μπορει να "καει" πιο ευκολα με αγρια χρηση αναπτηρων και ρουφηγμα ατμομηχανης. Αλλιως, με καλη χρηση, μια corncob μπορει ανετα να σε υπηρετησει 20 χρονια. Μεταφορα: καμμια ιδιαιτεροτητα. Καθαρισμος: θελει λιγοτερο καθαρισμα απο το ρεικι. Στη δικη μου πρακτικη ενα μακτρο ειναι αρκετο. Η δημιουργια cake δεν λεει τιποτα σε μια corncob, το ξυνεις κατα καιρους μ' ενα μαχαιρακι και εισαι οκ.
β) Τα επιστομια τους οπως θα δεις στο σαιτ κοστιζουν 25 cents του δολλαριου το κομματι κι οπως καταλαβαινεις η ποιοτητα τους ειναι καπως συζητησιμη. Αν λοιπον την κρεμας συνεχεια στα δοντια και την "μασας" λιγο, καποια στιγμη το επιστομιο θα παραδωσει το πνευμα. Βεβαια στα 25 cents αυτο ειναι αδιαφορο.

Πλεονεκτηματα: Φτηνες, δεν υγροποιουν, δεν μενουν ευκολα "φαντασματα" απο γευσεις καπνων πανω τους, ελαχιστη και φτηνη συντηρηση, ευκολα "νροπιαζουν" σε γευση πιπες των 100 Ευρω. Χμμμ τι γινεται εδω, δεν βρισκω κανενα μειονεκτημα...

Θα το γραψω εδω οπως το καταλαβαινω προσωπικα: Σε ενα κοσμο που θα ημασταν ολοι τυφλοι και με μειωμενη την αισθηση της αφης, θα υπηρχαν μονο πιπες corncob.
Ομως η πιπα ειναι πολυ παραπανω απο ενα οργανο γευσιγνωσιας. Ειναι μια ερμηνεια της προσωπικοτητας μας καθως και καλλιτεχνικη εκφραση του κατασκευαστη, και αναλογα η εκφραση της δεκτικοτητας μας σ' αυτην. Με δυο λογια ολα αυτα που μας κανουν αυτο που ειμαστε: Ανθρωπους.

Ετσι λοιπον, βλεποντας τις ειδησεις μολις τελειωσα μια Eaton corncob με Sam's flake, που ειναι η απολυτως ξεφτιλισμενη στα 3.19 δολλαρια και καπνιζει εκπληκτικα. Τωρα λοιπον θα βγαλω απο το συρταρι μια Rainer Barbi των 650 Ευρω και μολις τελειωσω το ποστ θα τη γεμισω με FVF και θα δω μια ταινια, καπνιζοντας και θαυμαζοντας την για ακομη μια φορα. Ελπιζω να ειμαι κατανοητος.

Αστρα μη με μαλωνετε, που τραγουδω τη νυχτα ;)



_________________
---------------
dum spiro spero
---------------
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2011 00:05 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:58
Δημοσιεύσεις: 1214
Καλως ηρθες Κωνσταντινε ! καλη συμμετοχη !



_________________
Non-smokers die, every day. Sleep tight!

"όλα είναι billiard"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2011 03:32 

Εγγραφή: 09 Απρ 2011 08:56
Δημοσιεύσεις: 158
να συμφωνησω με τον tiepolo εκφραζει προσωπικοτητα η πιπα
επισης οντως θα δεις οτι ο καπνος που κανεις ο amphora ειναι απο τους χειροτερους νομιζω
απλα καλυτερο για μενα θα ηταν εκει που αγοραζεις 1-2 φορες την εβδομαδα τον παραπανω καπνο
να παρεις καποιον αλλο και να σου βγαλει 2 εβδομαδες,αυτο θα το καταφερεις αν καπνιζεις ηρεμα
καλη συνεχεια


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2011 22:22 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μάιος 2011 00:13
Δημοσιεύσεις: 201
Τοποθεσία: Αθήνα
Φίλε tiepolo,

Μπορώ να πω ότι έγινες παραπάνω από κατανοητός. Είχα δει στο παρελθόν μερικές που δεν με ικανοποιούσαν αισθητικά αλλά σήμερα, ύστερα από μία πιο ενδελεχή
αναζήτηση, μπορώ να πω ότι συνάντησα κομμάτια αρκετά συμπαθητικά όπως για παράδειγμα αυτή, με την οποία μάλλον θα χαμογελούσα φεύγοντας από το κατάστημα.

Πιο κάτω στο κείμενό σου, εκεί που αναφέρεις τα πλεονεκτήματα, θα ήθελα να το αντιστρέψω λίγο και να θέσω μερικές νέες ερωτήσεις:
-Δεν υγροποιούν: Αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό του καπνού που καίγεται;
-"Φαντάσματα": Στις πίπες που έχω τώρα και με τους καπνούς που καπνίζω, πώς καταλαβαίνω αν υπάρχουν "φαντάσματα" αν αλλάξώ καπνό; Για παράδειγμα, εχθές
είπα να πάρω έναν άλλον φθηνό καπνό (Clan πράσινο) αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι μέχρι στιγμής...
-Συντήρηση: Παραπάνω αναφέρεις ότι χρησιμοποιείς ένα μάκτρο για τον καθαρισμό της. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, πρόκειται για τον καθαρισμό της αφού καπνίσεις ένα
μπωλ.
*Αν δεν καθαρίσω την πίπα μου μετά το κάπνισα του μπωλ αλλά αφού έχει κρυώσει και λίγο πριν καπνίσω το επόμενο τί αλλάζει;
*Κάθε πότε είναι καλό να πραγματοποιείται ένας πιο σχολαστικός καθαρισμός μίας πίπας;
*Ακόμη, πόσα μάκτρα θεωρείται φυσιολογικός καθαρισμός να χρησιμοποιήσω μετά από το κάπνισμα ενός μπωλ και πόσα κατά τη δεύτερη περίπτωση;
*Πότε θα ξέρω ότι πρέπει να ξύσω το cake από μία πίπα (καλαμποκιού ή/και ρεικιού);

Ας κάνω μία παύση κι ας κρατήσω καμία ερώτηση και γι' αργότερα... :lol:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2011 22:28 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:58
Δημοσιεύσεις: 1214
κωνσταντινε, ριξε μια ματια εδω viewtopic.php?f=6&t=224 οπου γινεται η συζητηση για το καθαρισμα σε "καθημερινη βαση" ετσι ωστε να παρεις μια αισθηση.
η λεξη "φαντασμα" εχει κυριως αρνητικη χροια και αναφερεται στην επιμονη που αποκτα καποια πιπα σου να σου μεταφερει τη γευση του προηγουμενου καπνου απο αυτον που καπνιζεις εκεινη τη στιγμη, για αρκετα καπνισματα.



_________________
Non-smokers die, every day. Sleep tight!

"όλα είναι billiard"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2011 00:42 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μαρ 2011 13:25
Δημοσιεύσεις: 141
Υγροποιηση. Αν ο καπνος μπει στο μπωλ υπερβολικα υγρος θα συνεισφερει στην "υγροποιηση". Επισης αν ο καπνιστης τραβα σαν ατμομηχανη κι αυτο θα συνεισφερει. Ομως, ο κυριος υπευθυνος ειναι η μη ενδεδειγμενη εσωτερικη κατασκευη της πιπας (εφοσον οι δυο ανωτερω παραγοντες ειναι οκ). Υπαρχουν αλλου στο site πολυ καλογραμμενα αρθρα πανω στο θεμα. Φυσικα μια corncob δεν ειναι κι οτι καλυτερο απο εσωτερικη κατασκευη, απλα το υλικο της ειναι πολυ απορροφητικο και γι αυτο δεν υγροποιει ιδιαιτερα.

Φαντασματα. Με λιγο πειρα ακομη θα τα καταλαβαινεις αμεσως. Επειδη επισης προς το παρον καπνιζεις αρωματικους καπνους εισαι λιγακι μπερδεμενος. Οταν αρχισεις να καπνιζεις πιο straight καπνους θα το καταλαβεις μονος σου

Συντηρηση. Στην πορεια θα διαβασεις και θα ακουσεις εκατονταδες θεωριες και πρακτικες πανω στο ζητημα. Με τα χρονια θα αναπυξεις ενα συστημα που θα ειναι το δικο σου συστημα. Δυσκολο να βρεις δυο καπνιστες που κανουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα. Ο δικος μου καθαρισμος πχ σιγουρα θα θεωρειται απο καποιους συγκαπνιστες υπερβολικος. Η πρακτικη μου καθε φορα ειναι η ιδια και ειναι "σχολαστικη". Βεβαια η ποσοτητα αλκοολ στην ακρη του μακτρου ειναι ελαχιστη, διοτι θελω να ξανακαπνισω την πιπα μετα 3 μερες. Δεν ειναι πιο σωστη η λαθος απο καποια αλλη πρακτικη. Ρωτας γιατι καθαριζω την πιπα οσο πιο γρηγορα γινεται. Διοτι πιστευω οτι τα διαφορα υπολειμματα, πρωτον, αφαιρουνται ευκολοτερα ετσι και δευτερον, τα υπολειμματα οταν αφηνονται εχουν την ταση να "πικριζουν" την πιπα. Σ' αυτο μαλλον θα συμφωνησουν αρκετοι συγκαπνιστες.
Το ξυσιμο του cake ειναι ενα αλλο πολυ μεγαλο θεμα. Εγω δεν θελω πολυ cake στις πιπες μου, αφηνω παντα ελαχιστο, αλλοι κρατανε λιγο παραπανω. Στην corncob το cake δεν εχει εννοια, θελουμε την απορροφητικοτητα του δικου της υλικου, το ιδιο και στις meerschaum.

Βρες και διαβασε τα αρθρα στα σχετικα θρεντ, ειδικα για τους αεραγωγους (και λιγο επαναληψη στη Φυσικη, νομους ροης, δεν βλαπτει!!)

Kosa έγραψε:
Φίλε tiepolo,

Μπορώ να πω ότι έγινες παραπάνω από κατανοητός. Είχα δει στο παρελθόν μερικές που δεν με ικανοποιούσαν αισθητικά αλλά σήμερα, ύστερα από μία πιο ενδελεχή
αναζήτηση, μπορώ να πω ότι συνάντησα κομμάτια αρκετά συμπαθητικά όπως για παράδειγμα αυτή, με την οποία μάλλον θα χαμογελούσα φεύγοντας από το κατάστημα.

Πιο κάτω στο κείμενό σου, εκεί που αναφέρεις τα πλεονεκτήματα, θα ήθελα να το αντιστρέψω λίγο και να θέσω μερικές νέες ερωτήσεις:
-Δεν υγροποιούν: Αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό του καπνού που καίγεται;
-"Φαντάσματα": Στις πίπες που έχω τώρα και με τους καπνούς που καπνίζω, πώς καταλαβαίνω αν υπάρχουν "φαντάσματα" αν αλλάξώ καπνό; Για παράδειγμα, εχθές
είπα να πάρω έναν άλλον φθηνό καπνό (Clan πράσινο) αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι μέχρι στιγμής...
-Συντήρηση: Παραπάνω αναφέρεις ότι χρησιμοποιείς ένα μάκτρο για τον καθαρισμό της. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, πρόκειται για τον καθαρισμό της αφού καπνίσεις ένα
μπωλ.
*Αν δεν καθαρίσω την πίπα μου μετά το κάπνισα του μπωλ αλλά αφού έχει κρυώσει και λίγο πριν καπνίσω το επόμενο τί αλλάζει;
*Κάθε πότε είναι καλό να πραγματοποιείται ένας πιο σχολαστικός καθαρισμός μίας πίπας;
*Ακόμη, πόσα μάκτρα θεωρείται φυσιολογικός καθαρισμός να χρησιμοποιήσω μετά από το κάπνισμα ενός μπωλ και πόσα κατά τη δεύτερη περίπτωση;
*Πότε θα ξέρω ότι πρέπει να ξύσω το cake από μία πίπα (καλαμποκιού ή/και ρεικιού);

Ας κάνω μία παύση κι ας κρατήσω καμία ερώτηση και γι' αργότερα... :lol:



_________________
---------------
dum spiro spero
---------------
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος κι εγώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Μάιος 2011 17:15 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
:welcome:



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 23 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

cron