Τώρα είναι 29 Μαρ 2024 09:13

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]




 Σελίδα 1 από 2 [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 10:12 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
Το νέος πάνω το έγραψα λόγο τις νέας μου ενασχόλησης που είναι το κάπνισμα Πίπας. Είναι η πρώτη φορά που καπνίζω στη ζώη μου (δεν κάνω πλάκα) δεν υπήρξα ποτέ καπνιστής ουτε τσιγάρου, ουτε πούρου ουτε με κάποιο άλλο τρόπο. Μόνο 2-3 ρουφιξιές ναργιλέ με παρέα που έκανε αλλα μέχρι εκεί! Έδω πρέπει να πω και την ηλικία μου (για να μην νομίζετε πως είμαι και under age): 28

Μισω το τσιγάρο και το θεωρώ το πιο ηλίθιο πράγμα στον κόσμο, και πάντα έλεγα πως άν κάπνιζα ποτέ θα έκανα πίπα. :smoking:

Η διαφορά με την πίπα είναι πως 1. Από μικρός είχα ερεθίσματα από τον πατέρα μου (περι τη δεκαετία του '80 ήταν κι εκείνος καπνιστής πίπας, άργοτερα το γύρισε στο τσιγάρο), 2. Πάντα μου άρεσε η διαδικασία-ιεροτελεστία που συνόδευε το κάπνισμα της πίπας, 3. Η ιστορία που τη συνοδεύει με συναρπάζει.

Πρόσφατα λοιπόν αποφάσισα λόγω των γενεθλίων του πατέρα μου να του αγοράσω όλα τα σύνεργα μπας και του θυμίσω τις good old days. Αλλά δυστηχώς τίποτα δεν έγινε.

Έτσι είχα ένα full kit να κάθετε στο σαλόνι χωρίς λόγο, και είπα μια μέρα που ήθελα να χαλαρώσω..."βρε λες;". Και έτσι απλά ξεκίνησα... να διαβάζω και να καπνίζω... ενώ παράλληλα γράφτικα στο forum, και διαβάζω και διάφορα στο δίκτυο που τα βρίσκω από εδώ.

Τώρα όσων αφορα το κιτ και πως προχωράω.

Η πίπα: δεν είναι κάτι το φοβερό, είναι θεωρητικά οκ για μένα δηλ. σχετικα οκ οι αεραγωγοί, με φίλτο, φθηνή.
Φίλτρα: Vauen
Καπνοι: Ένω αρχικά είχα ένα Skandinavic Exotic(δεν με τρέλανε) είδα το site του Σιδηρούς και πήγα και πήρα έναν Skandinavic Vanilla που όντως είναι καλύτερος από τον προηγούμενο.
Συχνότητα Καπνίσματος: 1 τη βδομάδα (είπαμε νέος, με 1 πίπα)


Την Κυριακή που μας πέρασε πήγα Μοναστηράκι μπας και βρώ καποια καλύτερη πίπα και γύρισα με τα εξής 4 ευρήματα:
α.Savinelli Pipe Oscar 310 KS Poker (πολύ κεικ μέσα, φοβάμε μήν έκανα χαζή αγορα,αλλα ξερω πως είναι καλή πιπα)
β.Captain Smith 160 (2 σημάδια, 1 bowl ,1 πιάνει bowl και λίγο shank,αλλά του έπεσε του πωλητη και έσπασε το tenon και μου την έκανε δώρο αυτή)
γ.Chap 5304 (δεν φαίνεται καλά το νούμερο, και αυτή έχει κεικ όχι όμως πάρα πολύ θέλει όμως reammer)
δ. Μία bulldog που γραφει μόνο Londom Made αγνώστου ταυτότητας.

Πήγα να ακολουθησω το thread " Επαναφορά "γερασμένης" πίπας ", αλλά δεν έχω reammer, παρόλα αυτά έκανα εμβάπτιση σε χλωρίνη(1-2 ώρες) μπας και γίνει και τίποτα και με το κεικ αλλα ένω γενικα καθάρισαν το κεικ δεν καταλαβε τιποτα. Απο το αποτέλεσμα μάλλον έκανα χαζή κίνηση... :| myhead.gif . Τώρα περιμενω τα γυαλόχαρτα απο ebay!

Πρακτικά κάνω όχι απλά τα πρωτα μου βήματα, αλλα τα πρωτα μου noob βήματα θα έλεγα. Πιο αρχάριος δεν γίνετε!

Ευχαριστώ για την υποδοχή [Thanx.gif]


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 10:16 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
p.s. Η εμβάπτιση έγινε χωρις τα stem


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 10:25 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:58
Δημοσιεύσεις: 1214
καλωσηρθες Γιωργο. Στο πρωτο πραγμα που θα αναφερθω -λογω ανησυχιας μου- : εβαλες την πιπα μεσα σε χλωρινη? Δηλαδη, το ξυλινο μερος και οχι μονο το επιστομιο?



_________________
Non-smokers die, every day. Sleep tight!

"όλα είναι billiard"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 10:31 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Μαρ 2010 01:46
Δημοσιεύσεις: 1472
εβαλες το μπολ στη χλωρινη για 2 ωρες?

εγω δεν ξερω αν θα καπνιζα την πιπα μετα απο αυτο, θα φοβομουν μηπως παθω καποια δηλητηριαση. Δεν ξερω τι και πως αλλα πριν καπνισεις καποιος που ξερει απο το φορουμ ας γραψει κατι.
Στη χλωρινη μπαινουν τα επιστομια για να φυγει η οξειδωση και αν εχει τα γυαλοχαρτα απο το ebay δεν χρειαζεται καν η χλωρινη.



_________________
www.chrisasteriou.com
smlxl1.deviantart.com/gallery
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 10:32 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 16:13
Δημοσιεύσεις: 2199
:welcome: Γιωργο και καλη συμμετοχη.
Θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες για restoration χρησιμοποιημενων πιπων στο φορουμ και μελη προθυμα να βοηθησουν σε οποια απορια σου..
Για αρχη... μην ξαναβαλεις το ξυλο σε χλωρινη.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 10:49 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
μαλιστα...


δηλαδή όχι απλα noob αλλα noob στο Τετράγωνο.... ωραία :P


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 10:50 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
Ολικά retsoration tips (μετά την μεγαλη πατατα) κανεις?... Καλοδεχούμενα!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 10:58 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 16:13
Δημοσιεύσεις: 2199
Προσωπικα θα περιμενω τον Byronas και τον Galathorn, μηπως εχουν να προτεινουν κατι για απομακρυνση καταλοιπων χλωρινης απο το ξυλο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 13:39 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μαρ 2010 01:03
Δημοσιεύσεις: 474
yiorgosr καλώς ήρθες!

Δεν πειράζει για το βάπτισμα στη χλωρίνη. Όλοι κάνουμε λάθη στην αρχή (και όχι μόνο). Για το κάτα πόσο είναι καλό να συνεχίσεις με αυτές δεν ξέρω. Ίσως να χρειαστεί να τις πετάξεις και να ψάξεις για άλλες ή να αγοράσεις μια-δυο καινούριες που δε χρειάζονται πολλά πολλά. Θα περίμενα κι εγώ να μου πει κάποιος πιο ειδικός αν είναι δυνατό να φύγει η χλωρίνη από τα μπολ των estates...
Για να φύγει το κέικ χρειάζεται μόνο αλάτι και οινόπνευμα και στη συνέχεια απομάκρυνση σιγά σιγά με το εργαλειάκι σου τώρα στη αρχή. Για τα επιστόμια θα πρέπει να περιμένεις τα γυαλόχαρτα.

Διάβασε καλύτερα και αυτά:
http://hellenicpipesmokers.gr/viewtopic.php?f=6&t=145
http://hellenicpipesmokers.gr/viewtopic.php?f=6&t=124
http://hellenicpipesmokers.gr/viewtopic.php?f=6&t=470



_________________
Smoke your pipe and be silent; there's only wind and smoke in the world.
~Irish Proverb
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 13:41 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 22:40
Δημοσιεύσεις: 603
Βράσιμο. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. ΒΑσικά θα καπνίζεις υδροχλώριο. Δεν ξέρω το πόσο και αν θα σου κάνει κακό. Μπορτείς να ρισκάρεις. Αλλά το χλώριο που θα έχει μείνει + ατμοί + θερμοκρασία = υδροχλώριο...

Υπ' όψιν με το βράσιμο θα φύγει όλο το χρώμα αλλά και οι πίσσες κα τα άλλα κατάλοιπα. Και θα θέλουν στέγνωμα πολλές μέρες. Και πρώτα πρέπει να έχεις αφαιρέσει το κέικ μέχρι να φανεί ξύλο.

Από όλα τα γραμμένα περί αναπαλαίωσης έπρεπε να δεις την χλωρίνη εσύ ...

Κλώς ήλθες.



_________________
Τάδε έφη TheGreatDalmuti και οι άνθρωποι Τον άκουσαν και είδαν την Σοφία Του και θυσίασαν 40 αγελάδες και 140 πρόβατα και 240 γίδες και 340 γουρούνια και τα έφαγαν μετά περισσής ευλάβειας και είδαν ότι αυτό ήταν καλό και Τον δόξασαν.

My Tobacco Cellar
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 14:41 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Ιαν 2011 17:25
Δημοσιεύσεις: 289
Τοποθεσία: Γλασκώβη, Σκωτία
Καταρχάς καλώς ήρθες yiorgos! Καλή αρχή και βεβαίως καλή συνέχεια! tiphat.gif

Λοιπόν περι χλωρίνης και restoration ο λόγος...

Για τα restoration δεν είμαι ειδικός μιας και καπνοσυριγγίζω 8 μήνες. Για το κέικ όμως η μέθοδος αλάτι/οινόπνευμα είναι ευρέως διαδεδομένη. Βγάζει δυσάρεστες οσμές και υπολείματα από παλαιότερα καπνίσματα. Περισσότερες info για τη μέθοδο : http://pipedia.org/index.php?title=Pipe_care/cleaning#What_can_I_do_when_my_pipe_.22turns_sour.22.3F καθώς και μέσα στα διάφορα threads του φόρουμ.

Για τη χλωρίνη τώρα. Καθαρά χημικά σκεπτόμενος λύση θα ήταν η εμβάπτιση σε κάποιο απαλό οξύ μιας και η χλωρίνη είναι βάση (οξύ + βάση = άλας +νερό). Πρακτικά όμως είναι εντελώς ηλίθια η ιδέα διότι τι, θα τη βουτήξουμε στο ξύδι μετά? Crazy_1087.gif Απλά το αναφέρω μήπως και πυροδοτήσω κάποια άλλη σκέψη...

Κάτι άλλο θα ήταν να την βουτήξεις σε νερό (κρύο) για κάποιες ώρες. Μετά αλλαγή νερού και τα ίδια. Ας πούμε 5-6 φορές? Σαν το ξαρμύρισμα του μπακαλιάρου δηλαδή. Δεν είναι λογικώς δομημένες οι προτάσεις μου, απλά κατεβάζω

Η ιδανικότερη (δυστυχώς) λύση είναι φούντο κατ' εμέ. Η χλωρίνη είναι αρκετά τοξικό χημικό. Πόσο μάλλον εάν έχουν μείνει υπολείματα στο ξύλο και με την καύση βγούν στην επιφάνεια ως υδροχλώριο κλπ...



_________________
A scientist has to work very hard to get to the point where he can be lucky
[ Robert Burns Woodward]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 15:31 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Kαι εγώ δυστυχώς φούντο θα πρότεινα... Θεωρητικά είναι αρκετά επικίνδυνο, τόσο πολύ που δεν αξίζει για κανέναν λόγω να ανακαλύψεις πόσο εμπειρικά..



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 15:38 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρηση και την υποδοχή!

Αρχικά να πω πως μετανιώνω που δεν έγραψα νωρίτερα το introduction ούτως ωστε να είχαμε αποφύγει το κακό...

Από την άλλη επειδή έιναι ωραίο να είσαι αισιόδοξος θα πώ πως τουλάχιστον πλέον ξέρουμε ακριβώς τι συμβαίνει όταν έρθει το ρεικι σε επαφή με χλωρίνη+ νερό για ένα 2ωρο (Αμα θέλετε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες ως παράδειγμα προς αποφυγή).

Θα εφαρμόσω τη τεχνική οινόπνευμα+αλάτι για να τις καθαρίσω αρχικά για να μου φύγει και η κάψα αλλα για να μάθω και να το κάνω κιολας... :smoking: και στη συνέχεια να εφαρμόσω την τεχνική "ξαρμύρισμα του μπακαλιάρου" (galathorn) γιατι φαίνεται η πιο ασφαλής και ανάλογα με το αποτέλεσμα θα πράξω αναλόγως...(με βλέπω πάλι Μοναστηράκι next weekend :| ).

Κρίμα για τη Savinelli... :(

:thanx:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 15:55 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:58
Δημοσιεύσεις: 1214
για βάλε φωτογραφίες Γιώργο ! (μερικοί εδώ πέρα είμαστε περίεργα περίεργοι.. :-) )
Θα μείνω σε αυτά που είπε ο jethro. Καλύτερα να πάρεις 1-2 "mid range" καινούριες πίπες, θα είναι ό,τι καλύτερο γι'αρχή (καμία έγνοια και ελάχιστες πιθανότητες να πάει κάτι στραβά..)..Διάβασε κυρίως τη συζήτηση του πρώτου link που παρέθεσε..



_________________
Non-smokers die, every day. Sleep tight!

"όλα είναι billiard"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 16:25 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
trent_ έγραψε:
Θα μείνω σε αυτά που είπε ο jethro. Καλύτερα να πάρεις 1-2 "mid range" καινούριες πίπες, θα είναι ό,τι καλύτερο γι'αρχή (καμία έγνοια και ελάχιστες πιθανότητες να πάει κάτι στραβά..)..


+1 και απο μένα. Προς το παρών χρειάζεται να αποκτήσεις εναν βασικό προσανατολισμό στον χώρο ΚΤΤΜΓ παρά αν ασχοληθείς με estates και αναπαλαιώσεις που είναι λίγο εξεζητημένο. Σε αυτόν τον άξονα διάβασε και αυτό

viewtopic.php?f=14&t=591



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 16:40 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
Photos προς αποφυγή


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 16:42 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
Volume 2


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 16:43 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
Volume 3


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 16:44 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Μαρ 2010 01:46
Δημοσιεύσεις: 1472
βασικα μην τις καπνισεις τις πιπες με τιποτα!!!!!



_________________
www.chrisasteriou.com
smlxl1.deviantart.com/gallery
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 16:57 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
τουλάχιστον πειτε μου αν έκανα καλές επιλογές αρχικα.

@chris
Μην φοβάσε μάλλον για πέταμα τις παώ... απλα θα κανω practice με το κομμάτι Οινόπνευμα+ αλάτι μόνο και μόνο για να μου βγει το αχτι


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 17:10 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
οπότε... αλάτι μέχρι πανω και μετα οινόπνευμα? πόσες σταγόνες?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 17:26 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
trent_ έγραψε:



ΚΤΤΜΓ = ?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 17:34 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Μαρ 2010 01:46
Δημοσιεύσεις: 1472
yiorgosr έγραψε:
οπότε... αλάτι μέχρι πανω και μετα οινόπνευμα? πόσες σταγόνες?



4-5-6

ΚΤΤΜΓ, κατα την ταπεινη μου γνωμη



_________________
www.chrisasteriou.com
smlxl1.deviantart.com/gallery
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 17:36 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Μαρ 2010 01:46
Δημοσιεύσεις: 1472
να μην γινει σουπα ομως. Επισης πρεπει να κλεισεις και την τρυπα που μπαινει το επιστομιο (οχι τον αεραγωγο του μπολ) με αρκετο χαρτι κουζινας.



_________________
www.chrisasteriou.com
smlxl1.deviantart.com/gallery
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 20:16 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 28 Απρ 2011 19:34
Δημοσιεύσεις: 169
Καλησπέρα Γιώργο, καλωσόρισες κι από εμένα.
Συμφωνώ με τα παιδιά στο θέμα mid-range πίπες. Προτιμότερο να αγοράσεις μερικές από εκείνες για αρχή παρά να ρισκάρεις με τυχόν ατυχήματα/επεισόδια και ταυτόχρονα δοκίμασε και την μέθοδο με το αλάτι που την έχεις τόσο μεράκι. :smoking:
Και πάλι καλωσόρισες. Καλές αναζητήσεις και καλά καπνίσματα! :welcome:



_________________
Δε μπορείς να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις την ακτή από τα μάτια σου
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

cron