Τώρα είναι 29 Μαρ 2024 07:21

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]




 Σελίδα 2 από 2 [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 21:19 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 15 Μαρ 2010 22:47
Δημοσιεύσεις: 221
Τοποθεσία: Manchester
Καλώς ήλθες yiorgosr!

Λοιπόν για να κλείσουμε το θέμα καπνίσματος μετά από κατεργασία του ρεϊκιού με χλωρίνη, εγώ λέω κατηγορηματικά όχι. Όσα ξεπλύματα κι αν κάνεις, το ξύλο έχει εμποτιστεί με ένα ισχυρό χημικό που δύσκολα απομακρύνεται λόγω της φύσης της επιφάνειας. Το ξύλο έχει διαφορετική χημεία από το πλαστικό του επιστομίου. Γενικά να αφήνεις σαν έσχατη λύση τη μέθοδο της χλωρίνης.

Για την μέθοδο αλατιού οινοπνεύματος τώρα, κάνε πρώτα πειράματα με τα χλωριομένα bowl. Προτιμώ να βάζω το οινόπνευμα με δόσεις σε στρώματα, όπως λέει ο chris. Δλδ, γεμίζει το 1/3 του bowl με αλάτι και ρίχνεις 4 σταγόνες οινοπνεύματος, μετά τα 2/3 κ.ο.κ. Το αφήνεις για ~10 ώρες και κρίνεις αναάλογα με το χρώμα του αλατιού αν θέλει κι άλλο.



_________________
Έχω κι εγώ το κελαράκι μου.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Σεπ 2011 21:58 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 22:40
Δημοσιεύσεις: 603
Αν την βράσεις θα φύγει η χλωρίνη. Αν την βράσεις δυό φορές θα φύγει τελείως. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Απλά θα πρέπει να τις αφήσεις μετά κανα μήνα να στεγνώσουν. Μην βάλεις απλά νερό κρύο. Η υψηλώτερη θερμοκρασία βοηθά το χλώριο να γίνει υδροχλώριο και να διαλυθεί μέσα στο νερό. Όσο περισσότερο νερό έχεις εν τω μεταξύ τόσο το καλύτερο.

Για το οινόπνευμα, καλό θα ήταν να έχεις βγάλει το κέικ πρώτα. Αλλιώς δεν κάνεις και πολλά.



_________________
Τάδε έφη TheGreatDalmuti και οι άνθρωποι Τον άκουσαν και είδαν την Σοφία Του και θυσίασαν 40 αγελάδες και 140 πρόβατα και 240 γίδες και 340 γουρούνια και τα έφαγαν μετά περισσής ευλάβειας και είδαν ότι αυτό ήταν καλό και Τον δόξασαν.

My Tobacco Cellar
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2011 08:52 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Ιαν 2011 17:25
Δημοσιεύσεις: 289
Τοποθεσία: Γλασκώβη, Σκωτία
Σχετικά με το βράσιμο Dalmuti, το βραστό νερό δεν είναι πιο επίφοβο για την καπνοσύριγγα?



_________________
A scientist has to work very hard to get to the point where he can be lucky
[ Robert Burns Woodward]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2011 12:26 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 22:40
Δημοσιεύσεις: 603
ΝΑι. Αλλά θα τις πετάξει αλλιώς .... Γενικά το ρείκι το βράζουν. Η μέθοδος υπάρχει για πολύ άσχημες περιπτώσεις αλλά όπου την είχα συναντήσει όλοι έλεγαν "με δική σας ευθύνη". Αλλά θα τις πετάξει αλλιώς...



_________________
Τάδε έφη TheGreatDalmuti και οι άνθρωποι Τον άκουσαν και είδαν την Σοφία Του και θυσίασαν 40 αγελάδες και 140 πρόβατα και 240 γίδες και 340 γουρούνια και τα έφαγαν μετά περισσής ευλάβειας και είδαν ότι αυτό ήταν καλό και Τον δόξασαν.

My Tobacco Cellar
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2011 12:35 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Μαρ 2010 01:46
Δημοσιεύσεις: 1472
ναι, καλυτερα να τις πεταξει παρα να παθει τιποτα. Δεν ειναι ακριβες πιπες να εχει προβλημα.



_________________
www.chrisasteriou.com
smlxl1.deviantart.com/gallery
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2011 12:40 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις

σήμερα θα ξεκινήσω αρχικα με το salt/alchohol για να δω τι βγαίνει αποό την όλη διαδικασία(λέω να δοκιμάσ 2 τρόπους

1. Αυτή που προτείνει ο Byronas πιο πάνω,
2. Αυτή που προτείνει σαν καλύτερη ο προφεσσορας (http://www.pipes.org/Articles/PipeSweet.html)
" In my experience, I have found that 10 to 15 drops in a bowl full of salt will dry in about 24 hours and result in as much sweetness and good taste as any of the other methods."

το βράσιμο θα γίνει σε 2η φάση... και αν κιόλας


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2011 17:40 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Καλώς ήρθες.

Αν και καθυστερημένα, να συμφωνήσω κι εγώ με τους υπόλοιπους που λένε να μην τις καπνίσεις. Θα τις χρησιμοποιούσα για εξάσκηση στο restoration με γυαλόχαρτα, στο γυάλισμα επιστομίων, στη βαφή του μπωλ κλπ. Α ναι, και η πρόταση για 2 καινούριες mid range είναι, imho, η καλύτερη.



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2011 19:46 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
Καλώς σας βρήκα,

Αργησες αλλα σε περίμενα...

Η εξάσκηση για το restoration έχει ήδη αρχίσει σε κανα 4 ωρο τελειώνει το salt/alchohol,
περιμένω τα γιαλόχαρτα για να δω τι καλούδια κάνουν.

για mid range αν υπηρχε κάποια συγκεκριμένη πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη, γιατι πρακτικά αυτή θα είναι και η πραγματική μου 1η μιας και αυτή που έχω τώρα είναι μια no name. Ηδη έχω βάλει στο πλάνο μία επίσκεψη στο μαγαζί του Κου Ρέντζη που είναι hot spot απ'οτι έχω καταλάβει, μιας και το μαγαζί που πάω εδώ στην Καλλιθέα δεν φαίνεται και πολύ σοϊ.

Επίσης κάποια στιγμή θα κάνω ένα ταξίδι Καναδά και απο εκεί θα πάρω standar κάτι...

Επισης καλοδεχούμενη και η πρόταση για πρώτος καπνός γιατι οκ καλός ο Skandinavic Vanilla αλλά να έχω και κάτι άλλο καλύτερο να τον συγκρίνω, για να μπαίνω στο κλίμα.

Με στεναχωρεί που δεν είδα σχόλια σχετικα πάντως με αυτές που βρήκα στο Μοναστηράκι γενικα σαν μοντέλα, οπότε φαντάζομαι πως ή ήταν χάλια σαν επιλογές ή ήταν τόσο σοκαριστικό αυτο που έκανα....

Σόρρυ, αλλά λόγω χαράς και βιασύνης για να αξιοποιήσω 4 πλέον νέα κομμάτια που είχα βιάστικα να διαβάσω το αρθρό και δεν κατάλαβα σωστά τι διαδικασία

Πάντος το hunting για estate δεν θα σταματήσει γιατι μ'άρεσει η διαδικασία του restoration γενικότερα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2011 16:55 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
Στον Καναδά πολύ διάσημες πίπες και διαδεδομένες είναι οι Brigham. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου και ούτε σκοπεύω, είναι διάσημες για ένα ιδιόμορφο σύστημα φιλτραρίσματος που κατα γενική ομολογία δεν είναι και οτι καλύτερο.

Αμα θέλεις να πάρεις την πρώτη σου πίπα απο Ελλάδα στον Ρετζή θα σου πρότεινα την σειρά Aran της Peterson. Eίναι σχετικά καλές πίπες και σε πολύ καλή τιμή. Φρόντισε να είναι σωστά τρυπημένη και να έχεις στο μυαλλό σου οτι μπορεί να χρειαστεί να την καθαρίσεις λίγο εσωτερικά με λίγο οινόπνευμα.

Αμα θέλεις να πάρεις απ εξω ο Blakemar είναι πολύ καλός και σε οκ τιμές.

Ο καπνός που καπνίζεις είναι χείριστος και σχεδόν ακατάλληλος για κατανάλωση. Πολύ καλός καπνός στην Ελληνική αγορά είναι ο Davidoff flake medallions σε VA/PER και η σειρά του Larsen αμα σου αρέσουν οι αρωματικοί.



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2011 18:11 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Και ο σπαστικός θα διαφωνήσει με το αποπάνου αγγλούρι και θα πει πως οι mid range Peterson δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή. Γραφικός ων, θα μιλήσω και πάλι για τις Stanwell. Πάρε μία De luxe ή μία Relief (made in Denmark - με τις ιταλικές δεν έχω εμπειρία).

+1 για τα flake medallions

+2 για τις Blakemar



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2011 20:00 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011 20:38
Δημοσιεύσεις: 482
Καλως ηρθες και καλα καπνισματα.

Κριμα για τις πιπες σου, βεβαια ειναι λαθος που δεν θα το ξανακανεις.



_________________
Κατασκευαστής: http://www.michailkyriazanos.com/

Διότι οι άνθρωποι δεν συγχωρούν αυτούς που από έρωτα εκπέσανε:
youtube.com/watch?v=IzfT5m0nKUI
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2011 08:25 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 22:40
Δημοσιεύσεις: 603
¨Οσο κάνει ένα κουτάκι medallions κάνει μισή mid range πίπα. Έλεος.



_________________
Τάδε έφη TheGreatDalmuti και οι άνθρωποι Τον άκουσαν και είδαν την Σοφία Του και θυσίασαν 40 αγελάδες και 140 πρόβατα και 240 γίδες και 340 γουρούνια και τα έφαγαν μετά περισσής ευλάβειας και είδαν ότι αυτό ήταν καλό και Τον δόξασαν.

My Tobacco Cellar
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2011 11:45 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:39
Δημοσιεύσεις: 2994
TheGreatDalmuti έγραψε:
¨Οσο κάνει ένα κουτάκι medallions κάνει μισή mid range πίπα. Έλεος.


Παραπάνω απο μισή κάνει, αλλά δεν τους βάζουμε εμείς τους φόρους. Αμα τους βάζαμε εμείς δεν θα έκανε τόσο :lol:

Εν πάση περιπτώσει το παιδί ρώτησε για έναν καλό καπνό και του είπα. Αν υπήρχε κάτι πιο οικονομικό θα του το λέγαμε.



_________________
To κελάρι μου (fixed)

'There should never be any plumbing in pipes...it just doesn't work!' - Tom Howard, 'Hobbyist of the month', Popular Mechanics, Ιούνιος 1947
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2011 16:48 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Σεπ 2011 18:48
Δημοσιεύσεις: 19
kala stin ella ine double priced...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Οκτ 2011 11:45 

Εγγραφή: 15 Μαρ 2010 11:01
Δημοσιεύσεις: 802
καλως ηρθες :welcome:



_________________
http://www.flickr.com/photos/56851584@N06/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος...πιο νέος δεν γίνετε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Οκτ 2011 14:28 

Εγγραφή: 18 Μάιος 2011 20:49
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Hellas
Καλώς ήρθες και καλή συμμετοχή απολαμβάνοντας καπνούς και ρείκια...



_________________
...έτσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες...
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

cron