Τώρα είναι 29 Μαρ 2024 06:44

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]




 Σελίδα 1 από 1 [ 18 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2012 13:17 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Ιαν 2012 13:14
Δημοσιεύσεις: 39
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ και καλή χρονιά.Είμαι σχετικά νέος στο κόσμο της καπνοσύριγγας,μόλις έξι-επτά χρόνια.Υπήρξα για πάνω από είκοσι χρόνια φανατικός καπνιστής τσιγάρου,πλέον ούτε να το μυρίσω.Από πλεύρας καπνών πλέον έχω κατασταλάξει στα Virginia και πολύ σπάνια κάνα αρωματικό για το ξεκάρφωμα.Η συλλογή μου από πίπες περιλαμβάνει καμιά 50αριά
κομμάτια,κυρίως ελληνικά,καθώς και διαφόρων συστήματων (ψύξης κλπ).Τον τελευταίο χρόνο όλο και περισσότερο με κερδίζει η σκέτη-άφιλτρη πίπα,δηλαδή η πίπα.Αυτά τα λίγα προς το παρόν και ελπίζω να μην κούρασα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2012 13:55 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 27 Ιαν 2011 15:06
Δημοσιεύσεις: 512
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Καλώς τον ! Καλή χρονιά και καλά καπνίσματα.
Οποιος καπνίζει 6 -7 χρόνια και έχει και συλλογή με 50 κομμάτια, δεν είναι νέος, απλά βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο. Μπράβο γιά την επιλογή σου στην σκέτη, άφιλτρη ή κανονική πίπα. (Ολες κανονικές είναι, απλά διαφέρει ο τρόπος και η ποιότητα καπνίσματος, κατά περίπτωση).
Καλή παραμονή και καλή συνέχεια.

Γιάννης



_________________
Γιάννης

"Diplomacy is entirely a question of the weed. I can always settle a quarrel if I know beforehand whether the plenipotentiary smokes Cavendish, Latakia, or Shag."
Lord Clarendon (English Foreign Secretary)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2012 14:13 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 16:13
Δημοσιεύσεις: 2199
Καλως ηλθες greypanda, καλη παραμονη και καλες αναζητησεις.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2012 14:58 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Μαρ 2010 01:46
Δημοσιεύσεις: 1472
Καλως ηρθες Γιαννη.
Πως εγινε η αλλαγη απο την υγροπαγιδα στην αφιλτρη πιπα?



_________________
www.chrisasteriou.com
smlxl1.deviantart.com/gallery
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2012 15:35 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 31 Αύγ 2010 14:31
Δημοσιεύσεις: 330
Τοποθεσία: Τρίπολη
:welcome:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2012 18:43 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Ιαν 2012 13:14
Δημοσιεύσεις: 39
chris έγραψε:
Καλως ηρθες Γιαννη.
Πως εγινε η αλλαγη απο την υγροπαγιδα στην αφιλτρη πιπα?


Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα.Η αλλαγή από την υγροπαγίδα κλπ στην άφιλτρη ήρθε με την πάροδο του χρόνου και την ορίμανση στον τρόπο καπνίσματος και στο τι καπνίζω.Με την εμπειρία βλέπεις ότι αυτά τα παρένθετα στο εσωτερικό δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στην διαδικασία (στεγνό,ψυχρό κάπνισμα),αντίθετα επιπλέον μπελάδες προκαλούν-περισσότερα υγρά,έξτρα
μέρη για καθάρισμα,έξτρα βάρος στην πίπα και αρνητική επίδραση στο στύλ της(γραμμές, κλπ).Βέβαια δεν έχω σταματήσει να τις καπνίζω γιατί καταλαμβάνουν ένα μεγάλο μέρος της συλλογής μου,αλλά πλέον δεν μου λένε κάτι,απλή χρήση μέχρι να έρθει η σειρά κάποιας άφιλτρης να βγεί απ΄το ράφι.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2012 00:20 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:58
Δημοσιεύσεις: 1214
καλωσηρθες ! καλη συμμετοχη Bye.gif



_________________
Non-smokers die, every day. Sleep tight!

"όλα είναι billiard"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2012 00:33 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Ιαν 2011 17:25
Δημοσιεύσεις: 289
Τοποθεσία: Γλασκώβη, Σκωτία
:welcome: grey panda!

Εύχομαι καλά καπνίσματα και καλές αναζητήσεις!



_________________
A scientist has to work very hard to get to the point where he can be lucky
[ Robert Burns Woodward]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2012 00:58 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 15 Μαρ 2010 01:20
Δημοσιεύσεις: 396
:welcome:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2012 01:54 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Μαρ 2010 19:04
Δημοσιεύσεις: 842
:welcome: greypanta, καλή συμμετοχή!



_________________
Ποτέ μην ξεχνάς, περπατάμε στην κόλαση χαζεύοντας λουλούδια.
(Κομπαγιάσι Ίσα)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2012 15:24 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:26
Δημοσιεύσεις: 845
:welcome: Παραπλήσια είναι η διαδρομή των περισσοτέρων μας. Εύχομαι να τα λέμε. Καλές συζητήσεις.



_________________
Μόλις άναψα την πίπα μου, τίποτε άλλο δεν μετράει στον κόσμο...
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2012 15:32 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 12 Μαρ 2010 01:03
Δημοσιεύσεις: 474
Καλώς ήρθες και καλή συμμετοχή!



_________________
Smoke your pipe and be silent; there's only wind and smoke in the world.
~Irish Proverb
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2012 23:20 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 10 Νοέμ 2011 16:14
Δημοσιεύσεις: 95
Τοποθεσία: Erfurt
Καλώς ήλθες και από εμένα!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2012 00:08 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 01 Απρ 2011 17:53
Δημοσιεύσεις: 377
Καλώς όρισες!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2012 01:55 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Καλώς ήρθες. Όπως είπαν και παραπάνω, παραπλήσια είναι όντως η διαδρομή των περισσοτέρων από εμάς. Κι εγώ πέρασα λίγο από συστήματα ψύξης και πολύ από το εννιάρι φίλτρο (το οποίο χρησιμοποιώ ακόμα κατά περιπτώσεις). Μια που έχεις εκτενή εμπειρία, θες να μας πεις τις διαφορές που βλέπεις εσύ στο κάπνισμα όταν παρεμβάλλεται κάποιο σύστημα ψύξης?



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2012 10:11 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 09 Ιαν 2012 13:14
Δημοσιεύσεις: 39
Demetres έγραψε:
Καλώς ήρθες. Όπως είπαν και παραπάνω, παραπλήσια είναι όντως η διαδρομή των περισσοτέρων από εμάς. Κι εγώ πέρασα λίγο από συστήματα ψύξης και πολύ από το εννιάρι φίλτρο (το οποίο χρησιμοποιώ ακόμα κατά περιπτώσεις). Μια που έχεις εκτενή εμπειρία, θες να μας πεις τις διαφορές που βλέπεις εσύ στο κάπνισμα όταν παρεμβάλλεται κάποιο σύστημα ψύξης?


Κατ΄αρχήν θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν αφορίζω τα συστήματα ''ψύξης'',γιατί υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός καπνιστών πολύ πιο έμπειρων από την αφεντιά μου,που τους αρέσει αυτό το είδος καπνοσύριγγας.Τώρα όσον αφορά τις διαφορές που έχω διαπιστώσει είναι κυρίως το κομμάτι της γεύσης που έχω από αυτό που καπνίζω,πολλή πιο ολοκληρωμένη,πιο άμεση.Κάτι άλλο που έχω δει,είναι ότι μου δημιουργούν περισσότερα υγρά στο εσωτερικό,πράγμα που με ενοχλεί αφάνταστα,είτε τα κατακρατούν,είτε όχι.Τέλος αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι,αν η παρουσία κάποιου φίλτρου(άνθρακα,χάρτινο,μπάλσα) βοηθάει στην κατακράτηση μέρους βλαβερών ουσιών του καπνού.Αλλά και πάλι αν με προβληματίζουν τόσο ας σταματήσω το κάπνισμα,οπότε.... :smoking:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2012 11:53 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
greypanda έγραψε:
Demetres έγραψε:
Καλώς ήρθες. Όπως είπαν και παραπάνω, παραπλήσια είναι όντως η διαδρομή των περισσοτέρων από εμάς. Κι εγώ πέρασα λίγο από συστήματα ψύξης και πολύ από το εννιάρι φίλτρο (το οποίο χρησιμοποιώ ακόμα κατά περιπτώσεις). Μια που έχεις εκτενή εμπειρία, θες να μας πεις τις διαφορές που βλέπεις εσύ στο κάπνισμα όταν παρεμβάλλεται κάποιο σύστημα ψύξης?


Κατ΄αρχήν θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν αφορίζω τα συστήματα ''ψύξης'',γιατί υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός καπνιστών πολύ πιο έμπειρων από την αφεντιά μου,που τους αρέσει αυτό το είδος καπνοσύριγγας.Τώρα όσον αφορά τις διαφορές που έχω διαπιστώσει είναι κυρίως το κομμάτι της γεύσης που έχω από αυτό που καπνίζω,πολλή πιο ολοκληρωμένη,πιο άμεση.Κάτι άλλο που έχω δει,είναι ότι μου δημιουργούν περισσότερα υγρά στο εσωτερικό,πράγμα που με ενοχλεί αφάνταστα,είτε τα κατακρατούν,είτε όχι.Τέλος αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι,αν η παρουσία κάποιου φίλτρου(άνθρακα,χάρτινο,μπάλσα) βοηθάει στην κατακράτηση μέρους βλαβερών ουσιών του καπνού.Αλλά και πάλι αν με προβληματίζουν τόσο ας σταματήσω το κάπνισμα,οπότε.... :smoking:


Στις λίγες πίπες με συστήματα ψύξης που είχα, αντιμετώπιζα το ίδιο φαινόμενο με τα υγρά και τη μανούρα του καθαρίσματος. Τα φίλτρα άνθρακα βοηθούν το πρωί, κατά τη γνώμη μου, τα τζάνκια της νικοτίνης (σαν εμένα) που θέλουν να κατεβάσουν τζούρες. Το απολαυστικότερο κάπνισμα το κάνω με τις κλασικές πίπες.

Τώρα, όσον αφορά τον αφορισμό των συστημάτων ψύξης και της προτίμησης πιο έμπειρων καπνιστών, εδώ το πράγμα δυσκολεύει, καθώς τίθενται ζητήματα ορισμού, όπως πχ της "εμπειρίας". Εγώ καπνίζω 11 χρόνια πίπα και δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο, ιδίως στους καπνούς. Επίσης, δεν θεωρώ έμπειρους καπνιστές που καπνίζουν δεκαετίες, αλλά δεν έχουν δοκιμάσει εκτενώς καπνούς και πίπες. Τα σύγχρονα συστήματα ψύξης στην πλειονότητά τους είναι, απ' όσο γνωρίζω, ελληνικές πατέντες και η προώθησή τους βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο επιχείρημα κατακράτησης βλαβερών ουσιών. Αυτό το τελευταίο είναι επιστημονικά αστήρικτο. Οπότε η συζήτηση για τα εν λόγω συστήματα περιορίζεται σε ζητήματα γεύσης και αισθητικής της πίπας. Τα υπόλοιπα προς το παρόν βρίσκονται στη σφαίρα του μεταφυσικού.

Πες αν θέλεις και δυο λόγια για τους καπνούς που προτιμάς και αν έχεις χρόνο και διάθεση, ανέβασε φωτογραφίες από τη συλλογή σου στο αντίστοιχο νήμα.



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενα σύντομο γειά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2012 02:21 

Εγγραφή: 15 Μαρ 2010 11:01
Δημοσιεύσεις: 802
:welcome:



_________________
http://www.flickr.com/photos/56851584@N06/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 18 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

cron