Τώρα είναι 28 Μαρ 2024 09:55

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]




 Σελίδα 3 από 3 [ 71 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2016 11:53 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 13:41
Δημοσιεύσεις: 3523
Τοποθεσία: Ελλάς
Η Ελληνικη αγορα οσο παει και χειροτερευει στο θεμα καπνος πιπας και μην περιμενεις τα επομενα χρονια να αλλαξει κατι δυστυχως.



_________________
Πίπες και Καπνοί: http://Pipe-smoke.blogspot.com

Μεγάλα λόγια δεν θα πώ,ένα μόνο να ξέρεις: 'Ολα εδώ πληρώνονται κι εξαίρεση δε φέρεις ! [μαντινάδα]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Φεβ 2016 01:06 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Μαρ 2010 17:32
Δημοσιεύσεις: 2071
Σιδηρούς έγραψε:
Desperado έγραψε:
Αναφέρομαι κυρίως στους αγαπημένους μου καπνούς,


Οι οποιοι συνολικα ειναι;


Αν και "ρυπαίνουμε" το καλωσόρισμα του φίλου μας, θα τους πω και στο τέλος θα κάνω τη σούμα:
Brown Flake - Germain's
Dark Star - McClelland
De Luxe Navy Rolls - Dunhill
Dorisco - JJ Fox
Drama Reserve - McClelland
Escudo
Flake Medallions - Davidoff
Red Rapparee - Rattray's
Yenidje Supreme - McClelland
Best Brown Flake - Samuel Gawith
Bob's Chocolate Flake - Gawith & Hoggarth
Brigth CR Flake - Gawith & Hoggarth
Full Virginia Flake - Samuel Gawith
and last but not least...
Full Virginia Plug - Samuel Gawith

14 τω αριθμώ, και η αναζήτηση συνεχίζεται. :smoking:


Demetres έγραψε:
Θοδωρή, ζηλεύω το ήρεμο κάπνισμά σου!


Δημήτρη, όταν χρειάζομαι άμεση πρόσληψη Βιταμίνης Ν ανάβω ένα Davidoff Classic. yes.gif



_________________
https://www.youtube.com/watch?v=dj50-FKv0tw
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Φεβ 2016 19:41 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Desperado έγραψε:
Αν και "ρυπαίνουμε" το καλωσόρισμα του φίλου μας

Δεν είναι (ρύπανση), πιστευω για μας τους αρχάριους κάθε εμπειρία σας είναι μάθημα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Μαρ 2016 11:37 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Το βρήκα σε ένα ψιλικατζιδικο, το μόνο που αναγράφεται πάνω είναι το PRINCE. Πήρα την συγκεκριμενη με 15 ευρω. Η τρύπες στο μπολ δεν είναι κάτω, 1-2 χιλιοστά πιο πάνω. Είχε κι αλλες, όλες PIPEX. Τι λέτε, αξίζουν για αρχαριο; Η τιμές είναι μεταξύ 15-25 ευρώ.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Μαρ 2016 21:28 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Πήρα μια γεύση και από το ρείκι. Όντως διαφερει αρκετά το κάπνισμα σε σχέση με τα cobs. Παρατήρησα διαφορετική γεύση με ίδιο καπνό. Επίσης νομίζω ότι το ρείκι θέλει περισσότερο χρόνο για ξεκούραση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Μαρ 2016 22:49 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 13:41
Δημοσιεύσεις: 3523
Τοποθεσία: Ελλάς
Για αρχη μια χαρα ειναι,μονο μην παρασυρθεις απο τις χαμηλες τιμες και παρεις πολλες για να κανεις γρηγορα συλλογη.



_________________
Πίπες και Καπνοί: http://Pipe-smoke.blogspot.com

Μεγάλα λόγια δεν θα πώ,ένα μόνο να ξέρεις: 'Ολα εδώ πληρώνονται κι εξαίρεση δε φέρεις ! [μαντινάδα]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Μαρ 2016 22:58 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Για δοκιμή την πήρα. Η άλλες που είχε ήταν όλες χάλια από εμφάνιση, επίσης τα τρυπήματα στο μπολ είναι απαραδεκτα. Πρεπει να τα έχει στο μαγαζί από το 2000.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μαρ 2016 12:27 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 13:41
Δημοσιεύσεις: 3523
Τοποθεσία: Ελλάς
Δυστυχως και σε αλλες μαρκες πχ Stanwell αν ψαξεις εδω θα δεις με εμφανη στοκακια που σε ξενο μαγαζι δεν θα εμπαιναν.Απο την αλλη μπορει να πετυχεις παλαια κομματια που εξω μονο σε estate θα εβρισκες.
Τα τρυπημα ναι σε πολλες ειναι χαλια,αν μπορεις και πιανουν τα χερια σου κανε καμια διορθωση οπως και στο επιστομιο να βελτιωθει καπως η κατασταση γιατι για παραπανω δεν γινεται κατι.



_________________
Πίπες και Καπνοί: http://Pipe-smoke.blogspot.com

Μεγάλα λόγια δεν θα πώ,ένα μόνο να ξέρεις: 'Ολα εδώ πληρώνονται κι εξαίρεση δε φέρεις ! [μαντινάδα]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2016 07:14 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Όταν αποκτήσω κατάλληλα εργαλεία και υλικά, σίγουρα θα δοκιμάσω.
Ψάχνω στο διαδίκτυο για ετοιμα επιστόμια ακρυλικά η από εβονίτη για τα cobs MM χωρίς φίλτρο. Γενικά επιστόμια για πίπες βρήκα μόνο σε ένα, και αυτά θέλουν γυάλισμα κτλ. Αν ξέρετε κανέναν να τα φτιάχνει παρακαλώ να μου πειτε που να τον βρω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2016 12:12 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 13:41
Δημοσιεύσεις: 3523
Τοποθεσία: Ελλάς
MSI έγραψε:

Ψάχνω στο διαδίκτυο για ετοιμα επιστόμια ακρυλικά η από εβονίτη για τα cobs MM χωρίς φίλτρο. Γενικά επιστόμια για πίπες βρήκα μόνο σε ένα, και αυτά θέλουν γυάλισμα κτλ. Αν ξέρετε κανέναν να τα φτιάχνει παρακαλώ να μου πειτε που να τον βρω.


Φτιαχνονται αν θες στην Ελλαδα μα αν θες απο εξωτερικο: viewtopic.php?p=27053#p27053

Yeehaw. 5436.gif



_________________
Πίπες και Καπνοί: http://Pipe-smoke.blogspot.com

Μεγάλα λόγια δεν θα πώ,ένα μόνο να ξέρεις: 'Ολα εδώ πληρώνονται κι εξαίρεση δε φέρεις ! [μαντινάδα]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2016 13:55 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Σιδηρούς έγραψε:
Φτιαχνονται αν θες στην Ελλαδα

Αυτό ακριβως ψαχνω, δυστυχώς έχω την δυνατότητα για αγορες μόνο στην Ελλάδα. Ο μόνος τρόπος είναι να επικοινωνήσω με καποιον να μου τα φτιάξει;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2016 00:06 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 13:41
Δημοσιεύσεις: 3523
Τοποθεσία: Ελλάς
Ναι μονο πρεπει να προσεξεις,πωλουνται και κατι "τσαπια" χειριστου πλαστικου για 15 ευρω που ο "μεϊκερ" ακουω παιρνει τα 12 αλλα κανουν μοναχα για ξυσιμο χωματος γλαστρας να μην πω τιποτα αλλο.



_________________
Πίπες και Καπνοί: http://Pipe-smoke.blogspot.com

Μεγάλα λόγια δεν θα πώ,ένα μόνο να ξέρεις: 'Ολα εδώ πληρώνονται κι εξαίρεση δε φέρεις ! [μαντινάδα]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2016 01:51 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Κατανοητό, ευχαριστω για την βοηθεια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2016 19:57 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Ίσως είναι καλύτερα να πάρεις ακρυλικό αντί εβονίτη. Ο εβονίτης με τον καιρό οξειδώνεται και θέλει περισσότερη φροντίδα.



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2016 21:22 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Δημήτρη, διαβάζοντας στο φορουμ, όντως είδα αρνητικά σχόλια για τον εβονίτη, για τους λόγους που αναφερεις. Έχω μια απορια, όλα τα ακρυλικά είναι κατάλληλα για την χρήση στις πίπες; Ρωτάω γιατί μου φαίνεται πιο εύκολο να τα φτιάξω ο ίδιος παρά να βρω ετοιμο στην (λογική τιμη).


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2016 22:19 
Καθολικός συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Μαρ 2010 20:37
Δημοσιεύσεις: 2160
Ο εβονίτης δεν είναι κακός, αλλά λίγο πιο δύστροπος. Οι λόγοι για τους οποίους σου πρότεινα ακρυλικό είναι άλλοι. Πρώτον, με χαμηλό budget κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις πίπα με pre-molded stem (προκατασκευασμένο, εργοστασιακό επιστόμιο, τελειωμένο στο χέρι) από εβονίτη όχι τόσο καλής ποιότητας που θα οξειδώσει ευκολότερα και γρηγορότερα. Έχω αγοράσει στο παρελθόν κάποιες πίπες σε χαμηλό εύρος τιμής, των οποίων το επιστόμιο (από εβονίτη), πέραν της ταχείας οξείδωσης, είχε και άσχημη γεύση/μυρωδιά. Δεύτερον, ως νέος καπνιστής, πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να αγοράσεις κάτι πιο εύχρηστο και "εύκολο", με μικρές δηλαδή απαιτήσεις στη συντήρηση.

Ο εβονίτης για τα δικά μου γούστα έχει άλλη χάρη. Για παράδειγμα, έχω μερικές Stanwell από τις δεκαετίες του 60 και του 70. Ε, δεν θα μπορούσα να τις φανταστώ με ακρυλικά επιστόμια. Έχουν κάτι το "παλιακό" τα επιστόμια από εβονίτη. Πέραν αυτού, έχουν διαφορετική, πιο "μαλακή" αίσθηση στο στόμα.

Όσο για την κατασκευή, αν και παντελώς άσχετος με τα μαστορέματα (δεν έχω φτιάξει ποτέ πίπα ή έστω ένα επιστόμιο), πιθανολογώ ότι ο κόπος και ο χρόνος που θα σου πάρει αξίζει παραπάνω από 10-15 ευρώ που θα δώσεις για να πάρεις ένα έτοιμο. Πέραν αυτού, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι. Είναι κρίμα να μπεις σε κόπο και έξοδα και να έχεις κακό αποτέλεσμα, ενώ το κόστος του έτοιμου είναι τόσο μικρό. Άσε τον χρόνο που θα σου φάει (που κι αυτός χρήμα είναι, αν το καλοσκεφτείς).



_________________
Rings of Smoke Through the Trees
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2016 22:28 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Ιδιοκατασκευή είναι η εσχατη λύση για μενα. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω έτοιμα επιστόμια στις τιμές που αναφέρης.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2016 12:02 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 13:41
Δημοσιεύσεις: 3523
Τοποθεσία: Ελλάς
Ξεχνα την ιδιοκατασκευη,ακομη και ετοιμο να παρεις θελει δουλεια [συν εργαλεια που δεν εχεις] που στο χερι δεν γινεται ευκολα και ακομη και αν πας να την κανεις υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα λαθους.



_________________
Πίπες και Καπνοί: http://Pipe-smoke.blogspot.com

Μεγάλα λόγια δεν θα πώ,ένα μόνο να ξέρεις: 'Ολα εδώ πληρώνονται κι εξαίρεση δε φέρεις ! [μαντινάδα]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2016 19:04 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Σιδηρούς έγραψε:
MSI έγραψε:
Σήμερα έφτασαν η πρώτες μου πίπες που είναι από καλαμποκι. Πήρα αρκετές ..12, 2.2 ευρω το κομματι. Όταν τα παρέλαβα διαπίστωσα ότι είναι made in china. Με το που έφτασαν

Καλησπερα,με το που εφτασαν επρεπε ειδικα αυτες επρεπε να τις εβαζες για ντεκορ στο ραφι ή στο στομα του σκυλου σου για καμια φωτογραφια να γελασεις ή αν ασχολεισαι με την σκοποβολη να τις εστηνες για να γινουν κοσκινο.
Δυστυχως δεν κανουν φιλτατε για αρκετους λογους,αδικα τα λεφτα που εδωσες.Για πιπες απο Καλαμποκι της προκοπης κοιταξε εδω: http://corncobpipe.com/smokingpipes.html και εδω: http://aristocob.com/Default.aspx

Είχες δίκιο!!! yes.gif Θέλω να επισημάνω ότι όση νεοι καπνιστές πίπας δεν το ψάξουν το θέμα πχ στο forum, μάλλον θα τα παρατήσουν σιγουρα. Χωρίς τις συμβουλες σας, προσωπικά θα τα είχα παρατήσει με το που άναψα την πρώτη πίπα. Ευχαριστώ τους συντελεστές του forum, και όλους που συμμετέχουν δυναμικά στο φορουμ! thank-you.gif


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2016 22:50 

Εγγραφή: 14 Οκτ 2016 00:18
Δημοσιεύσεις: 1
Καλησπέρα σε όλους! Ελειπα αρκετούς μήνες από το forum. Δυστυχώς παραβιάστηκε το email-λογαριασμός μου, που δηλωσα εδώ στο φόρουμ, και δεν μπορώ να συνδεθώ, επειδη διεγραψα τον λογαριασμό email. Θα ηθελα την βοηθεια σας, εάν γνωρίζετε τον διαχειριστη να τον ενημερώσετε για το πρόβλημα μου παρακαλώ, να δούμε πως μπορει να λυθει το προβλημα. Ειμαι "MSI" το email που δήλωσα στην εγγραφή θα στειλω με προσωπικό μήνυμα στον διαχειριστη.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπερα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Νοέμ 2016 19:08 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 02 Φεβ 2016 14:12
Δημοσιεύσεις: 56
Ευχαριστώ πολύ! Επιτέλους και πάλι μαζί σας. [yahoo.gif]


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 3 [ 71 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 1 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

cron